Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) dnes v otevřeném dopisu vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby udělali vše pro dohodu s řeckou vládou o přijetí první menší skupiny syrských dětí či rodin z uprchlických táborů v Řecku. Babiš ale její návrh před týdnem označil za nesmysl.

V dopise se Šojdrová zastává dětí, které ne nachází v Řecku v krizových podmínkách.

„V Řecku je minimálně 37 syrských dětí bez rodičů a mladších 13 let. Mezinárodní organizace, včetně Lékařů bez hranic vyzývají ostatní státy, aby se dětí ujaly," uvedla.

Premiér ale trvá na tom, že pomáhat je třeba uprchlíkům tak, aby se mohli vrátit zpět do Sýrie. Minulý týden ve Sněmovně označil návrh Šojdrové za nesmyslný.

Předseda vlády namísto toho prosazuje vybudování školy a školky pro zhruba 150 sirotků přímo v Sýrii.

„V Sýrii vládne brutáln režim, který je pod sankcemi EU. Žádný stát EU uprchlíky zpět do Sýrie nevrací, natož děti," konstatovala.

Uvedla také, že několik desítek rodin v Česku je připraveno se dětí ujmout a starat se o ně.

Premiér je však přesvědčený, že lepší je projekt české vesničky pro děti poblíž syrského Damašku, kde bude ubytování, školka, škola, jídelna, hřiště a další potřebné vybavení. K dispozici jsou podle něj tři pozemky, každý z nich o rozloze zhruba 25.000 čtverečních metrů.