Norská vláda v rámci experimentu zajistí 400 narkomanům heroin zdarma ke zlepšení kvality života. Uvádí to The Independent.

Pilotní program začne fungovat v roce 2020. Není zatím jasné, podle čeho budou vybíráni účastníci experimentu a v jakém množství budou lékaři předepisovat drogy. Zastánci programu tvrdí, že přístup k heroinu umožní snížit úmrtnost následkem předávkování tvrdou drogou a pomůže v boji proti kriminalitě.

Norský ministr zdravotnictví Bente Hoie prohlásil, že program nabízí řešení schopné zlepšit kvalitu života narkomanů, pro něž jsou nedostupné v zemi fungující způsoby boje proti závislosti.

V roce 2017 Norsko provedlo referendum ohledně dekriminalizace drog. Většina norských občanů podpořila toto řešení, aby místo trestání narkomanů nastoupilo jejich léčení. Úřady však odmítají legalizovat takzvané „měkké drogy".

V Norsku je jedna z nejvyšších úmrtností v Evropě následkem předávkování drogami. V roce 2015 zemřelo 80 osob na jeden milion obyvatel. Léčebná heroinová terapie je už zavedena ve Švýcarsku, Dánsku a Nizozemsku.

Zdroj:  independent.co.uk