Úřady německého Hamburku chtějí obyvatelům umožnit, aby mohli brát jídlo ze skládek odpadků a popelnic. Informuje o tom Euronews. (Foto: Twitter)

Jak uvádí publikace, každoročně se v Německu vyhazují miliony tun zcela využitelných potravin s vypršenou dobou trvanlivosti. Nyní je však zločinem brát potraviny z kontejnerů na odpadky.

S danou iniciativou vystoupil poslanec hamburského parlamentu Tim Steffen.

„Je čas přizpůsobit se zacházení s jídlem! Nemělo by to být tak, že se budou vyhazovat miliony tun jídla, a lidé (kteří si vzali jídlo – pozn.) musí jít před soud. Potřebujeme dekriminalizaci! “ napsal politik na svém Twitteru.

​Předpokládá se, že Steffen přeloží patřičný návrh zákona, který, jak poslanec doufá, se stane vzorem pro novelizaci federální legislativy.

Kromě toho plánuje zakázat supermarketům vyhazovat využitelné potraviny a donutit je, aby je dali těm, kteří to potřebují.

Zatímco potraviny jsou stále dražší a každý sedmý člověk na světě trpí podvýživou a chronickým hladem, více než třetina všech potravin vyrobených ve světě se vyhazuje do odpadků! Takový stav věcí odhaduje Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO).

Ve Spojeném království se až 30 % sklizně zeleninových plodin jednoduše nesbírá, protože jejich fyzikální vlastnosti nesplňují požadavky náročných spotřebitelů. Polovina potravin nakoupených v Evropě a ve Spojených státech, je ihned po zakoupení vyhozena.

Mezi důvody experti uvádějí špatné inženýrské praktiky a zemědělské metody, neefektivní dopravní infrastruktura a špatné skladovací podmínky.

Navíc supermarkety vyžadují dokonalé z estetického pohledu potraviny a povzbudí spotřebitele, aby kupovali příliš hodně pomocí marketingového triku „kupte jeden výrobek – druhý dostanete zdarma“.