Ruský prezident Vladimir Putin provedl telefonní rozhovor s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu.

Rozhovor se konal z podnětu Netanjahu, který znovu vyjádřil soustrast v souvislosti se smrtí ruských vojáků 17. září v Sýrii. Vedoucí představitelé obou zemí diskutovali o incidentu s ohledem na to, že informace poskytnuté izraelskou armádou o činnostech jejích letadel jsou v rozporu se závěry ruského ministerstva obrany. 

„Ruská strana vychází z toho, že se jednalo o akce izraelských leteckých sil, které se staly hlavní příčinou tragédie," uvedl Kreml ve svém prohlášení.

Putin v rozhovoru s Netanjahu „zdůraznil", že rozhodnutí přijatá Ruskem k posílení bojových schopností syrských ozbrojených sil jsou adekvátní současné situaci. Cílem je především zabránit možnému ohrožení života ruských vojáků, zdůraznil Kreml.

Reakce USA

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton oznámil, že plány Ruska dodávat Sýrii S-300 budou znamenat „významnou eskalaci“ situace ze strany Moskvy. Informuje o tom agentura Reuters.

Podle Associated Press, rozhodnutí Ruské federace dodávat S-300 Bolton považoval za „hlavní chybu".
Vyjádřil také naději, že Rusko přezkoumá své rozhodnutí v této věci.

Ministr obrany Sergej Šojgu 24.září zveřejnil opatření pro zvýšení bezpečnosti ruských vojáků v Sýrii jako odpověď na pád IL-20.

Odpovědnost za tuto tragédii Rusko uložilo na Izrael. Podle slov ministra, v souladu s požadavkem prezidenta Moskva vybaví velitelská stanoviště syrských PVO automatizovanými systémy řízení, které mají pouze ozbrojené síly RF. Bude také provádět elektronické potlačení satelitní navigace, palubních radiolokačních stanic a systémů komunikace bojového letectva, která útočí na objekty na syrském území, a co je nejdůležitější, do dvou týdnů předá Sýrii komplex S-300. Ministr poznamenal, že Rusko v roce 2013 na žádost Izraele pozastavilo dodávky S-300 do Sýrie, ale nyní se situace změnila, a ne vinou Ruské federace.

S-400 převzaly kontrolu nad celým Černým mořem

Prapor S-400 pro leteckou obranu, přidělený k bojové službě v Jevpatorii, poskytl ruské armádě plnou kontrolu nad vzdušným prostorem Černého moře. Komplex Triumph muže se zárukou porazit všechny vzdušné cíle ve vzdálenosti 400 kilometrů, včetně hypersonických a balistických raket.

Podle velitele praporu podplukovníka Alexandra Taranova díky přesunu divize z Krasnodarského území na Krym se zvýšila oblast kontroly vzdušného prostoru kolem poloostrova.

„V současné době prohlížíme celé Černé moře ze severního a západního směru v maximálním režimu," řekl velitel jednotky listu Krasnaja Zvězda.

Je třeba poznamenat, že v lednu loňského roku byly komplexy S-400 přiděleny k bojové službě ve Feodosii a v lednu letošního roku na mysu Fiolent v Sevastopolu.