Podivné chování dvou německých příslušníků speciálních sil, kteří byli na cvičeních v Arizoně, téměř vedlo k diplomatickému skandálu, píše Der Spiegel. (Foto: Wikimedia)

Při návštěvě místní kliniky odmítli ukázat své pasy a v reakci na to předložili rozkaz NATO. Výsledkem bylo, že si pracovníci kliniky spletli vojáky s teroristy a varovali FBI, poté bylo nutné situaci urgentně urovnat na diplomatické úrovni.

Příliš tajné chování dvou bojovníků z elitní jednotky Bundeswehru, kteří byli na cvičeních ve Spojených státech, vedlo k diplomatickým komplikacím, píše Der Spiegel.

Podle článku od začátku roku provádí jednotka speciálních sil Bundeswehru parašutistická cvičení v Arizoně. Dva bojovníci z jednotky šli do místní nemocnice, aby zjistili, zda by mohli pomoci německým vojákům v případě nehod nebo koronavirové choroby. Der Spiegel konstatuje, že takové kontroly jsou běžné, ale vojáci německých speciálních sil se chovali velmi podivně.

Nechtěli odhalit svou totožnost personálu kliniky, píšou noviny. Místo toho, aby ukázali své pasy, ukázali příkaz NATO, který nebyl pro personál nemocnice příliš poučný.

Chování vojáků bylo tak podezřelé, že zaměstnanci kliniky to dokonce nahlásili FBI, poznamenává Der Spiegel. Zaměnili příslušníky speciální jednotky za teroristy, kteří připravovali útok na nemocnici. Tajné služby provedly rychlé vyšetřování: FBI kontaktovala německé velvyslanectví ve Washingtonu, ale tam kvůli vysokému utajení nevěděli o cvičeních německých speciálních sil v Arizoně. Teprve po četnaých telefonních hovorech do Berlína byla situace vyjasněna.

Neoficiální povaha případu spočívá také ve skutečnosti, že cvičení německých speciálních sil ve Spojených státech již dlouho nebyla tajemstvím, konstatují noviny. Novináři manévry navštívili více než jednou a samotný Bundeswehr zveřejnil video z cvičení  na Youtube.

Zdroj: pz.cz, spiegel.de