Impérium sociálních médií Marka Zuckerberga se hroutí poté, co se akcie společnosti Meta propadly o 24,5 % oproti středečnímu závěru a v závěru čtvrteční peněžní seance se propadly až k hranici 98 bodů, a to po neuspokojivých výsledcích za třetí čtvrtletí.

Dnešní propad je druhým největším propadem v historii společnosti Meta a akcie se nyní poprvé od začátku roku 2016 obchodují zpět pod hranicí 100 USD.

Osmatřicetiletý Zuckerberg má za sebou těžký den – jeho jmění podle Bloomberg Billionaires Index kleslo o více než 11 miliard dolarů na 38,1 dolaru. Za uplynulý rok tak vytvořil nový rekord ve ztrátě největšího osobního majetku v historii:

Pro vizualizaci tohoto neuvěřitelného vypařování bohatství jsme zmapovali Zuckovo čisté jmění, které v září 2021 dosáhlo vrcholu kolem 142 miliard dolarů. O rok později se snížilo o více než 100 miliard dolarů.

Zisk společnosti Meta za třetí čtvrtletí odhalil, že Zuckova „Reality Labs“ jáma na peníze se stále zvětšuje, přičemž již druhé čtvrtletí po sobě došlo k poklesu tržeb oproti předchozímu roku (po vůbec prvním poklesu v minulém čtvrtletí) a prognózy tržeb zklamaly.

Zuckova velká sázka na metaverse stojí spoustu peněz, aby přesvědčil svět, a ještě více peněz, které spálí, aby se neřeklo:

„Předpokládáme, že provozní ztráty Reality Labs v roce 2023 meziročně výrazně vzrostou. Po roce 2023 očekáváme takové tempo investic do Reality Labs, abychom mohli dlouhodobě dosáhnout našeho cíle, kterým je růst celkového provozního příjmu společnosti.“

Investoři utíkají do kopců, protože přiznal, že „čelíme krátkodobým výzvám v oblasti příjmů“.

Ačkoli Zuck označil metaverzi za „zásadně důležitou pro budoucnost“, investoři se nedívají do vzdálenosti deseti let, ale pouze čtvrtletí.

Z posledního prohlášení o zmocnění vyplývá, že Zuck drží 350 milionů akcií společnosti Meta. V jednu chvíli byl v indexu bohatství agentury Bloomberg na třetím místě, za nímž byli pouze Jeff Bezos a Bill Gates. Přesto je nyní s majetkem 38 miliard dolarů 23. nejbohatším člověkem na světě… a mohlo by být hůř.

Někdo by mohl namítnout, že třeba Jeff Bezos z Amazonu utrpěl mezi poklesem akcií a rozvodem výraznější ztrátu bohatství. Vlastní asi 10 % akcií Amazonu, což je oproti maximu pokles asi o 900 miliard dolarů, a při rozvodu dal své manželce asi 40 miliard dolarů.

Co se týče Zucka, jeho riskantní sázka na metaverzi a následný pád akcií rozplakal jednoho dospělého muže:

Zdroj: zerohedge.com