Seychelské ostrovy mají největší procento očkovaných lidí na světě, nákaza se tam rychle šíří a museli proto zpřísnit opatření. (Foto: Flickr)

„Navzdory všemu mimořádnému úsilí, které vynakládáme, je situace Covid-19 v naší zemi momentálně kritická, minulý týden bylo hlášeno velký nárůst každodenních případů,“ uvedla minulý týden v úterý na tiskové konferenci Peggy Vidot, ministryně zdravotnictví země.

Zpřísnit opatření museli i přes skutečnost, že země plně očkována více než 60% své dospělé populace dvěma dávkami vakcín.

Zajímavé také je, že až třetinu nově zjištěných případů tehdy tvořili lidé, kterým byly podány dvě dávky vakcíny a to buď od společnosti AstraZeneca (verzí vyrobenou na základě licence v Indii) nebo čínské Sinopharm.

Není jasné, proč se nákaza tak šíří. Portál Echo24.cz uvádí, že důvodem může být i typ vakcín, který používají.

Situaci už začala řešit Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta chce všechno podrobně posoudit. V úvahu budou brát i faktory, jako jsou kmeny viru a závažnost případů.

„Vzhledem k tomu, že tyto dvě vakcíny jsou široce používány po celém světě, má to co se děje na Seychelách globální důsledky,“ uvedl pro Bloomberg Daniel Luce z lékařské školy v Dartmouthu.

Stát je závislý na turistice a je možné do něj cestovat. Většinu, až více než 80% nových případů, však tvoří obyvatelé Seychel.