Rakouskem se začíná šířit nesouhlas s fungováním azylového zákona. Může za to případ chladnokrevné vraždy ředitele sociálního úřadu v Dornbirnu ve spolkové zemi Vorarlbersko, informuje Krone.at. 34letý Turek žádající v Rakousku o azyl kuchyňským nožem ubodal úředníka. Dožadoval se sociálních dávek, na které neměl nárok. (Foto: Wikimedia)

Ve středu odpoledne turecký občan dorazil na sociální úřad, kde po řediteli Andreasovi G. požadoval, aby mu úřad začal vyplácet dávky pro žadatele o azyl. Neměl na ně však nárok, proto se za nedlouho vrátil a vydal se přímo do kanceláře ředitele, kterého několikrát bodl. Ředitel úřadu zraněním na místě podlehl.

Pachatel byl zadržen. Policie uvedla, že neprojevil žádnou lítost. Vyšetřovatelé čin považují za chladnokrevnou vraždu.

Vyšetřovatelé odhalili zajímavé informace, Turek narozený v roce 1985 v Lustenau měl od roku 2009 zákaz pobytu v zemích Schengenu. Zákaz zařídil právě zavražděný Andreas G. Časem neomezený zákaz pobytu začal platit v roce 2009. Muž se vrátil letos 7. ledna, prý se do Německa dostal pomocí pašeráků v nákladním automobilu.

Úřady žádost přijaly, i když o historii muže věděly. „Tohle mě štve," uvedl hejtman Markus Wallner (ÖVP). V žádosti měl pachatel uvést, že mu v domovské zemi hrozí trest smrti.

Na úřad ve spolkové zemi Voralbersko dorazil letos 18. ledna, kdy žádal o sociální příspěvky, které však nedostal. Hejtman Wallner celou situaci kritizuje, proč se třeba případ neřešil ve zvláštním režimu.

„Jak to, že azylový zákon je nadřazen všemu," oznámil.

K celé situaci už se vyjádřil i rakouský ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ), který požaduje přijetí zákona, díky kterému by bylo odebírání statusu uprchlíka jednodušší.

„Bohužel, tato hrozná událost ukazuje nedostatečnost současného mezinárodního azylového systému, který budeme pečlivě analyzovat," oznámil Kickl v tiskovém prohlášení.

Ve středu večer byli v domově důchodců na Rokycansku zabiti dva senioři, když muž byl nalezen mrtvý v pokoji a mrtvá žena ležela venku na sněhu. Policisté pachatele ještě v noci ze středy na čtvrtek zadrželi.