Poslanec íránského parlamentu v neděli uvedl, že ačkoli Teherán a další strany jaderné dohody z roku 2015 připravily hlavní návrh možné dohody, stále mají rozpory v několika nevyřešených otázkách při vídeňských rozhovorech. (Foto: Flickr)

Abolfazl Amouei, člen výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku íránského parlamentu, podle polooficiální agentury Tasnim uvedl, že Teherán podepíše dohodu pouze v případě, že se tyto problémy vyřeší.

První otázka se týká opatření, která musí Spojené státy přijmout ve snaze získat zpět svůj dřívější status strany jaderné dohody, oficiálně známé jako Společný komplexní akční plán (JCPOA), uvedl zákonodárce.

Za tímto účelem jsou základní požadavky Teheránu založené na JCPOA zrušení sankcí vůči Íránu a poskytnutí příležitosti k mezinárodní interakci a spolupráci, dodal.

Amouei poznamenal, že obavy ohledně plnění závazků Spojenými státy v současné době překonaly obavy vyjádřené Íránem a staly se mezinárodním problémem.

„Různé země se obávají, zda Spojené státy splní své závazky v rámci JCPOA, pokud bude dohoda obnovena,“ řekl.

Írán a zbývající strany JCPOA jsou v současné době zapojeny do jednání ve Vídni s cílem urovnat spory o oživení jaderného paktu.

Írán podepsal JCPOA se světovými mocnostmi v červenci roku 2015. Bývalý americký prezident Donald Trump však v květnu roku 2018 odstoupil od dohody a znovu uvalil jednostranné sankce na Írán.

Zdroj: tehrantimes.com