Členské státy NATO a řada partnerských zemí chystají největší společné vojenské cvičení za několik desetiletí, píše Business Insider.

Připomíná, že Aliance „klade důraz na sílu a průhlednost,“ a zve ruské pozorovatele, aby mohli co možná nejlépe pochopit poselství.

Členské státy NATO a řada partnerských zemí se připravují k největšímu vojenskému cvičení za několik desetiletí, informuje Business Insider.

Na prahu cvičení Trident Juncture, které se má konat na podzim v Norsku a kterého se má zúčastnit 45 tisíc vojáků, 10 tisíc bitevních strojů, 60 lodí a 150 letadel z 31 zemí, klade Aliance „důraz na sílu a průhlednost" a zve ruské pozorovatele, aby mohli co možná nejlépe pochopit toto poselství.

Americký admirál, který velí cvičení, věří, že Rusko pozvání přijme.

„Jsem přesvědčen, že přijdou. Je to v jejich zájmu, aby přišli a podívali se, co děláme," prohlásil admirál James Foggo. „Hodně se dozvědí. Chci, aby přišli a podívali se, jak dobře spolupracují spojenci v NATO a jejich partneři."

„Máme mocnou zadržující zprávu, kterou hodláme vyslat. Pochopí, že to děláme dobře, a bude to mít zadržující účinek pro každou zemi, která bude chtít překročit tyto hranice, avšak hlavně pro jednu zemi."

BI ale píše, že Rusko zatím pozvání nepřijalo.

Nehledě na uveřejněnou zprávu o tom, že toto cvičení NATO je největší od dob studené války, ve skutečnosti, jak upřesnil Foggo na pátečním briefingu, jde o největší cvičení od roku 2002.

Cíl Trident Juncture spočívá, podle brožur rozdaných na briefingu, v „tom, abychom se přesvědčili, že síly NATO jsou vycvičeny, dokáží pracovat společně a reagovat na jakoukoli hrozbu z jakéhokoli směru," píše Business Insider.