Ministr financí USA Steven Mnuchin odpověděl na otázku, kam se podělo půldruhého bilionu dolarů v hotovosti, které podle mínění některých novinářů postrádají světové centrální banky. (Foto: Pixabay)

Mnuchin byl v éteru Fox News požádán o vysvětlení „zmizení“ tištěných peněz v hodnotě 1,5 bilionu dolarů, a to převážně stodolarových bankovek. Kde se nacházejí, není prý jasné. Moderátor pořadu nevysvětlil, jak na to přišel.

„Značná část těchto stodolarových bankovek doslova nečinně leží v bankovních schránkách po celém světě,“ řekl Mnuchin.
Dodal, že „všichni chtějí mít po ruce dolary“, protože americká měna má de facto rezervní status na celém světě. Úspěch dolaru vysvětlil Mnuchin tím, že se v USA dají bezpečně držet peníze, investovat je a mít aktiva.

Ministr financí poznamenal, že poptávka po dolarech v celém světě jen roste. „Na světě je hodně Benjaminů,“ řekl Mnuchin, který narážel na zobrazení Benjamina Franklina na stodolarové bankovce, jednoho ze zakladatelů USA.

Některá média předtím psala, že zatímco centrální banky vkládají ročně do ekonomiky na 100 miliard elektronických dolarů, z oběhu „mizí“ analogické částky v hotovosti a v drahých kovech.

Podle dat Federálního rezervního systému USA je na světě v oběhu víc stodolarových bankovek než jednodolarových. Předpokládá se, že se od časů finanční krize z let 2008 – 2009 se počet stodolarových bankovek na světě zdvojnásobil a dosáhl více než 1,3 bilionu dolarů. Americká centrální banka má přitom za to, že 80 % stodolarových bankovek je v oběhu za hranicemi USA.

Stodolarová bankovka je v USA největší nominální hodnota, nehledě na obrovské částky v ekonomickém obratu. Hrubý domácí produkt (HDP) USA se odhaduje na přibližně 20 bilionů dolarů ročně. Úřady neplánují zvýšení maximální hodnoty dolaru, protože je pro ně tak snadnější sledovat bezhotovostní operace.

Velké částky v hotovosti často používají ti, kteří nechtějí platit daně, a také jsou potřebné na praní špinavých peněz. Také uschování hotovosti v jakémkoli množství není v USA přestupkem. Americká vláda i nadále zaručuje zajištění a konvertibilitu dolarové hotovosti.