Vědci ze Sibiřské pobočky Ruské akademie věd prozkoumali vlastnosti žárupevné slitiny hafnia a iridia a zjistili, že má výborné vyhlídky jako látka pro hypersonické letouny. Příslušný článek byl uveřejněn v ACS Applied Materials & Interfaces.

Dnes existují dvě cesty řešení problému vývoje žáruvzdorných materiálů pro hypersonické rakety a letadla: použití keramiky a kovových slitin. Kovy mohou být výhodnějším řešením, protože snižují hmotnost výrobků (při stejné pevnosti), avšak potřebné slitiny, například hafnia s iridiem, se nedají získat snadno, také jejich chování v podmínkách zatížení typického pro hypersonické létající přístroje není zatím celkem jasné.

Proto vědci zkusili vypracovat vlastní způsob získání slitiny hafnia a iridia z prášku karbidu hafnia (HfC) a iridia (Ir). Oba komponenty byly smíchány v proporci tři ku jedné a pak zahřívány na 1 600 stupňů Celsia v inertní atmosféře.

Pokusy ukázaly, že tato slitina vykazuje za teploty 1000 až 1600 stupňů Celsia velkou odolnost vůči vypaření látky při ohřívání, což ji činí velmi vhodnou pro nátěr hypersonických přístrojů, které dosahují v letu vysokých teplot.