Od začátku roku 2022 vstoupí do služby nová námořní hypersonická střela, oznámil 30. listopadu, ruský prezident Vladimir Putin na plenárním zasedání investičního fóra „VTB Capital“ „Rusko volá!“. (Foto: Youtube)

„Mohou být také vybaveny raketami Tomahawk. To pro nás vytváří hrozby,“ řekl Putin. 

„V reakci na to jsme byli nuceni začít vyvíjet novou hypersonickou zbraň. Toto je naše odpověď. Můžeme to udělat hned. Nyní jsme úspěšně otestovali a od začátku roku budeme vyzbrojeni novou námořní raketou, hypersonickou – Mach 9. Doba letu bude proti těm, kteří dají rozkazy [NATO], také pět minut.“

Prezident zároveň zdůraznil, že pokud budou na území Ukrajiny instalovány úderné systémy, bude doba letu raket do Moskvy sedm až deset minut, v případě umístění hypersonických zbraní pět minut.

18. listopadu ministerstvo obrany informovalo o úspěšném zkušebním odpálení hypersonické střely Zircon z fregaty Admiral Gorškov ze Severní flotily na pozemní cíl ve vzdálenosti 400 km.

Celkem je plánováno provést pět startů proti námořním a pobřežním cílům. Bylo také oznámeno, že 4.října poprvé dva starty „Zirkonu“ z jaderné ponorky „Severodvinsk“ otevřely cestu státním zkouškám rakety z povrchového nosiče.

Zdroj: pz.cz