Mluvčí Ministerstva zahraničí RF Maria Zacharovová nazvala situaci kolem Salisbury, kde byl otráven britský špion Sergej Skripal a jeho dcera, „britským popraskem“ a charakterizovala ji jako „nevídanou ostudu“.

„Minulý týden v anglojazyčných médiích minimálně dvakrát (Financial Times a New York Times) citovali hlavu OPCW Ahmeta Üzümcüe, který řekl, že proti Skripalovi použili 50 až 100 gramů látky A-234. Podle odborníků je takové množství chemické látky schopné otrávit obyvatele všech okolních čtvrtí a ne jen dvě osoby. Napsala Zacharovová na své stránce na Facebooku.

Zdůraznila přitom, že se dříve uvádělo, že analýza vzorků, které byly na místech útoku provedeny odborníky z OPCW, ukázala, že nalezená chemická látka je velmi odolná vůči povětrnostním podmínkám. Diplomatka tak zdůraznila, že „nemohla zmizet tak snadno a rychle".

„Ale v pátek, v té samé OPCW byla sekretariátem zveřejněna tisková zpráva, ve které se uvádí, že tato organizace nemůže stanovit množství látky, která byla použita k otrávení bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Přesně tímto se sekretariát distancoval od prohlášení svého generálního ředitele," pokračovala Zacharovová.

„Mám otázku: Tak, kdo říká pravdu? Generální ředitel OPCW nebo sekretariát OPCW? To je opravdu nevídaná ostuda, celý tento britský poprask kolem Salisbury ve Velké Británii," dodala.