Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Zhao Lijian v pondělí na pravidelné tiskové konferenci uvedl, že Spojené státy vyšlou delegaci vládních úředníků do Číny během Zimních olympijských her (ZOH) v Pekingu 2022 a předložily žádost o udělení víz. (Foto: Flickr)

Čína zpracuje americkou žádost podle mezinárodních pravidel, příslušných ustanovení a reciprocity.

Podle zpráv americká vláda nedávno navrhla vyslat delegaci 18 úředníků z amerického ministerstva zahraničí a ministerstva obrany, kteří budou poskytovat bezpečnostní a zdravotnickou podporu americkým sportovcům během Zimních olympijských her v Pekingu 2022. Kromě toho pravděpodobně předloží žádost o vízum pro dalších 40 vládních úředníků.

Zhao Lijian řekl: „Mohu potvrdit, že Čína dostala žádosti o víza od příslušných amerických úředníků. Předtím hrály Spojené státy frašku a bez pozvání tvrdily, že „nevyšlou diplomaty nebo oficiální zástupce k účasti na ZOH v Pekingu 2022.

Spojené státy vyšlou delegaci vládních úředníků do Číny během ZOH v Pekingu a předložily žádost o udělení víz. Čína zpracuje americkou žádost podle mezinárodních pravidel, příslušných ustanovení a reciprocity.“

Zhao Lijian dodal, že Čína znovu vyzývá Spojené státy, aby podpořily olympijského ducha, zastavily politizaci sportu a zastavily svá slova a jednání, které narušují ZOH v Pekingu.

Zdroj: fmprc.gov.cn