Ministerstvo obrany USA reorganizovalo svou speciální skupinu, která monitoruje neidentifikované létající předměty. Uvádí se to v prohlášení tiskové služby Pentagonu, které bylo rozšířeno v úterý. (Foto: Flickr)

Nová jednotka, která vystřídá dřívější skupinu pro výzkum takzvaných neidentifikovaných vzdušných jevů, dostala název AOIMSG (Airborne Object Identification and Management Synchronization Group, Skupina pro synchronizaci identifikace a správy vzdušného objektu).

„AOIMSG se bude zabývat synchronizací úsilí ministerstva (obrany) a jiných vládních rezortů USA s cílem detekce, identifikace a zjištění příslušnosti objektů, které vyvolávají zájem… a také hodnocení a snížení jakýchkoliv s nimi spojených hrozeb bezpečnosti letů a národní bezpečnosti,“ podotýká se v textu.

Podle slov mluvčího Pentagonu „ministerstvo obrany bere velmi vážně zprávy o proniknutí (do vzdušného prostoru) jakýchkoli létajících objektů, a to jak identifikovaných, tak i neidentifikovaných, a vyšetřuje každý jednotlivý případ“.

Ve zprávě Kongresu, která byla zveřejněna v červnu, administrativa USA oznámila, že výzvědné služby nemohou zatím jasně vysvětlit podstatu a původ neidentifikovaných létajících objektů, které pozorovali dříve američtí vojáci.

Dokument se zakládá na údajích o 144 incidentech, k nimž došlo v období listopad 2004 až březen 2021. Rozvědka může s jistotou mluvit o podstatě jen jednoho z nich – pozorovaný objekt se ukázal být velkým balónem.

Autoři zprávy se domnívají, že existuje několik typů neidentifikovaných vzdušných jevů. Možná vysvětlení se navrhuje rozdělit na pět kategorií: atmosférické poruchy, přírodní atmosférické jevy, tajné americké projekty a „systémy zahraničních nepřátel“.

Do páté kategorie navrhuje americká rozvědka zařazovat všechny jiné potenciální varianty.

Zdroj: gizmodo.com