Bývalý prezident Brazílie Michel Temer uvedl, že s ním americký prezident Donald Trump jednal o plánu vojenské intervence ve Venezuele. Takové informace přinesl zpravodajský portál ALnavío. (Foto: Wikimedia)

Uvádí se, že podle slov Temera probíhal daný rozhovor na okraji Valného shromáždění OSN, které se konalo v New Yorku.

„(Americký prezident Donald, pozn. red.) Trump pozval na oběd mě, exprezidenta Kolumbie (Juan Manuel Santos, pozn. red.) a prezidenta Panamy (Juan Carlos Varela, pozn. red.).

Ptal se nás, jak zorganizovat vojenský zásah ve Venezuele. Santos a já jsme řekli, že učiníme diplomatická rozhodnutí a že nebudeme podnikat nic ve vojenském duchu,“ cituje portál slova Temera, který vystoupil na akci v Madridu.

Kdy přesně se ale schůzka konala, není uvedeno. Valné shromáždění OSN se konalo v září a Temer opustil post prezidenta dne 1. ledna 2019.

Masové protesty proti prezidentovi Nicolasovi Madurovi vypulky ve Venezuele dne 21. ledna, a to krátce poté, co složil přísahu.

Následně se předseda opozicí kontrolovaného Národního shromáždění Juan Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta země. Jeho krok podpořila řada západních zemí, včetně Spojených států a Brazílie. Maduro však hlavu parlamentu označil za loutku USA.

Rusko, Čína, Turecko a několik dalších zemí podpořily Madura jakožto legitimního prezidenta. V Moskvě označili „prezidentský status“ Guaida za neexistující.

Oficiálně bylo letošní, v pořadí již 74. zasedání, zahájeno v úterý 17. září 2019. První den všeobecné rozpravy proběhl ale až v úterý 24. září. Už na pondělí však generální tajemník OSN António Guterres svolal klimatický summit.

Dotyčný pak na Valném shromáždění ve svém vystoupení varoval před válkou v Perském zálivu. Dle Gutterese totiž i ta nejmenší chyba může vést ke konfliktu. 

Také český premiér Andrej Babiš odletěl do New Yorku. Na summitu nicméně mluvit odmítl. Vystoupil však v rámci všeobecné rozpravy zasedání Valného shromáždění OSN.

Babiš se dokonce dne 24. září, na okraji zahájení Valného shromáždění OSN, setkal s nově zvoleným prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. Premiér ČR setkání se Zelenským novinářům označil za velice přátelské a prezidenta za charismatického člověka.

Na akci promluvil také Donald Trump, který ve své řeči odsoudil politiku Íránu, vyjádřil naděje na příměří s Čínou a odhalil, kdo bude ovládat budoucnost.

Zdroj:  alnavio.com