Po přestěhování Meghan Markleové a prince Harryho do USA se v médiích hodně spekulovalo o tom, že by vévodkyně mohla začít politickou kariéru. Teď se novinářům nakonec podařilo potvrdit své dohady. (Foto: Flickr)

Reportéři Daily Mail totiž nedávno objevili v otevřeném přístupu dopis, který Meghan zaslala vysoce postaveným členům Kongresu USA.

Vévodkyně ze Suxessu na začátku pro kongresmany upřesnila, že se k nim neobrací jako jejich kolegyně, ale jako „angažovaný občan a matka dvou dětí“.

Dále Markleová věnovala svůj dopis legislativnímu návrhu týkajícímu se rodičovské dovolené.

„Kvůli pandemii koronaviru bylo mnoho pracujících matek nuceno opustit svou práci, aby se postaraly o děti v době, kdy to nemohly dělat školky a školy,“ zdůraznila vévodkyně ze Sussexu.

Meghan poznamenala, že i sama musela pracovat od puberty, když její rodina žila od výplaty k výplatě.

„Pracovala jsem celý život a odkládala peníze, ale pokaždé jsem se ocitala v situaci, kde jsem si mohla dovolit jen pronájem bydlení a benzin do auta,“ dodala vévodkyně.

„V červnu jsme s manželem přivítali naše druhé dítě. Jako každý rodič jsme měli obrovskou radost. Jako mnoho rodičů jsme byli ohromeni. Jako málokdo z rodičů jsme ovšem nebyli konfrontováni s krutou realitou, že buď strávíme prvních pár kritických měsíců s dítětem, nebo se vrátíme do práce. Věděli jsme, že si ji můžeme vzít domů a v té životně důležité (a posvátné) fázi věnovat naší rodině vše, co je potřeba. Věděli jsme, že nebudeme muset volit mezi péčí o děti, prací a lékařskou péčí. Obrovské množství lidí ovšem musí dělat takou volbu každý den,“ poznamenala Meghan.

Teď je proto podle ní načase nakonec postavit rodiny nad politiku. Vévodkyně navrhla v této souvislosti zavedení placené rodičovské dovolené jako národního práva.

„Placená dovolená by měla být spíše vnitrostátním právem než možností, která se omezuje na ty, jejichž zaměstnavatelé mají zavedenou politiku, nebo na ty, kteří žijí v jednom z mála států, kde existuje program dovolené,“ argumentovala Markleová.

„Pokud chceme vstoupit do nové éry politiky, kde je „rodina na prvním místě“, je na čase postarat se o to, aby se program povinné placené rodičovské dovolené stal dostupným pro všechny Američany a aby byl zaručen a podporován bez stigmatu a sankcí,“ pokračovala.

„A pro osvěžující změnu je to něco, na čem se všichni shodneme. V okamžiku, kdy je všechno tak rozvrácené, ať je to společný cíl, který nás spojuje.“

Na konci svého dopisu manželka prince Harryho dodala:

„Vím, jak konkurenční je politické prostředí. Ale tady nejde o pravici nebo levici, ale o dobro nebo zlo. Takže jménem mé rodiny, Archie a Lili a Harry, děkuji vám za zvážení tohoto dopisu a jménem všech rodin, žádám vás, abyste zajistili, že tento náš společný cíl nebude ztracen.“

Zdroj: snews.com