Donald Trump chce koupit Grónsko – největší ostrov světa, který patří Dánsku, píše The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje v Bílém domě. (Foto: Pixabay)

Americký prezident Donald Trump nosí v hlavě myšlenku odkoupení od Dánska Grónsko, tuto možnost už měl projednat se svými poradci a advokáty. Píše o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje informované o těchto diskusích.

Jak uvádějí zdroje listu, americký předák se mj. svých poradců v průběhu schůzek, obědů a prostě v krátkých besedách ptal, jestli mohou USA koupit Grónsko, následně se zájmem poslouchal, co mu poradci říkají o bohatých přírodních zdrojích a o geopolitickém významu ostrova. Trump také požádal svého advokáta v Bílém domě, aby tuto myšlenku prozkoumal, dodávají zdroje.

Část prezidentových poradců podpořila jeho myšlenku o nákupu tohoto ostrova, jiní to zase pokládali za pomíjivý nápad, který nebude nikdy realizován, uvádějí zdroje WSJ.

Podle informací listu na začátku září Trump vykoná svou první návštěvu Dánska, i když tato cesta nebude spojena s myšlenkou možného nákupu Grónska, tvrdí zdroje WSJ. V květnu měl Grónsko navštívit ministr zahraničí USA Mike Pompeo, cesta se ale nekonala v souvislosti se situací v Íránu.

Není známo, jak vážně tuto myšlenku bere samotný Trump, přiznávají se autoři příspěvku. Bílý dům a Ministerstvo zahraničí USA neodpověděly na prosbu o komentář. Představitelé Dánského královského paláce a velvyslanectví této země ve Washingtonu také nereagovali na dotaz WSJ. Stejně tak se zachovali i zástupci grónského premiéra a zastupitelství Grónska ve Washingtonu.

List připomíná, že to není první pokus Washingtonu o nákup Grónska. Po 2. světové válce nabízel prezident Harry Truman Dánsku sto milionů dolarů za tento ostrov, transakce však byla odmítnuta. Ministerstvo zahraničí USA zkoumalo možnost nákupu ostrova už v roce 1867.

Grónsko je největší ostrov světa ležící mezi Severním ledovým a Atlantickým oceánem. Formálně patří do složení Dánského království, má ale širokou autonomii. Grónská vláda řeší mj. všechny vnitřní otázky a kontroluje všechny užitkové nerosty ostrova. Dánsko si zachovává jen kontrolu obrany, zahraničí a peněžní politiky. Obyvatelstvo Grónska činí asi 56 tisíc lidí.

Zdroj:  wsj.com