Začátkem roku 2019 se manželé Tyler a Elisha Hesselovi usadili ve svém novém domě v americkém státě Missouri. Po první radosti z nového bydlení následovala další a to, že spolu čekají dítě, které se má narodit v lednu 2020. Pak ale následovaly události, které je do značné míry znepokojily. (Foto: MovieStillDB)

Jejich domov byl totiž jiný než ostatní. Jak informuje portál IFL Science, běžné testy související s těhotenstvím odhalily, že Elisha byla pozitivní na užívání metamfetaminu.

Jelikož věděli, že ani jeden z nich tuto drogu nebere, vyvolalo to velkou vlnu zmatku, ale i obav o dítě. Vše se vysvětlilo až později, když zjistili, že jejich dům v minulosti sloužil jako místo, kde se vařil pervitin.

Odhalily to desítky telefonátů s bankou a právníky. Okamžitě se z domu odstěhovali pro zachování zdraví sebe, ale i jejich očekávaného dítěte.

Dekontaminace jejich domu by stála zhruba 100 tisíc dolarů. O celém případu informují na stránce GoFundMe, na níž žádají lidi o pomoc.

Studie Flindersovej univerzity v Austrálii zjistila, že stopy drog na místě, kde se pervitin vařil, je možné odhalit i po pěti letech. Zjistili to stěrem ze stěn a více povrchů v domě, který byl 5 let opuštěný a předtím se tam vyráběly drogy.

"Nejvýznamnější část drog se nacházela na žaluziemi. Ty se tam nacházely v době, kdy se pervitin vyráběl," uvedla autorka studie Kirstin Rossová v prohlášení.

Jiná studie se zabývala tím, jak pobyt v takovém domě může ovlivnit zdraví. Vědci v roce 2015 analyzovali pětičlennou rodinu včetně tří dětí ve věku od 7 do 11 let. Rodina žila ve venkovském domě v Austrálii, kde se předtím nacházelo laboratoř na výrobu pervitinu.

Celá rodina uváděla zdravotní problémy, které neměly před příchodem do tohoto domu. Byly to například červené očí, vyrážky, závratě, rozmazané vidění či kašel. Někteří z nich měli příznaky jako po užití drogy – nadměrnou energii, poruchy spánku či úzkost.

Nejvyšší koncentraci drogy ve vlasech měl 7letý chlapec. Měl také vážné zdravotní problémy a symptomy podobné astmatu, mával strach, noční můry a návaly podrážděnosti. Lékaři na základě příznaků tvrdili, že vykazuje projevy jako u ADHD.

Pervitin se často vaří v odlehlých domech, v různých bytech nebo dokonce i v autech. Mnohé chemikálie a léky potřebné k jeho výrobě není až tak obtížné získat.

Pokud se přestěhujete do nového bydlení a pocítíte tam zatuchlou octovou aroma, pachy čpavku, přípravky na čištění oken či spálený plast, měli byste být na pozoru. Nos samozřejmě není zaručený způsob jak rozpoznat, zda se na tom místě vařil pervitin, jelikož tyto aromata mohou pocházet i z jiných zdrojů.

Nejjednodušší cesta tak je zakoupit si několik testerů na drogy a udělat stěry z různých povrchů, například zmíněných žaluzií či méně dostupných míst a to v různých místnostech, zejména v kuchyni.

Jejich spolehlivost sice nemusí být stoprocentní, ale měly by fungovat. Pokud budete mít vážné podezření, že ve vašem novém domě či bytě se předtím vařily drogy, měli byste kontaktovat úřad veřejného zdraví a policii.

Zdroj:  iflscience.com