Nedávný prudký nárůst globálních konfliktů vedl ke spekulacím, že třetí světová válka může být na obzoru. (Foto: Flickr / ilustrační)

Po prvním přímém vojenském útoku Íránu na Izrael od roku 1979, při kterém Írán odpálil více než 100 balistických raket, vzrostly obavy z rozsáhlejšího konfliktu na Blízkém východě nebo dokonce na celém světě.

Při útoku sestřelily válečné letouny USA a RAF íránské bezpilotní letouny na irácko-syrské hranici, zatímco rakety byly údajně vypáleny z Íránu, Iráku, Sýrie, Libanonu a Jemenu ve snaze překonat obranu Izraele.

Foto: DM.co.uk

Někteří lidé, kteří se obávají vyhlídky na celosvětový válečný konflikt, by rádi věděli, kde by byly nejbezpečnější země na světě, kdyby vypukla válka.

Jaké jsou tedy nejbezpečnější země pro případ, že by došlo ke třetí světové válce?

Přečtěte si níže úplný seznam a zjistěte, kde byste byli v případě další světové války nejbezpečnější.

Antarktida

Seznam začíná místem, které není zemí, ale velkým kontinentem.

Antarktida je sice proslulá extrémní turistikou, krásnou krajinou a ledovým terénem, ale vzhledem k její poloze nejjižnějšího bodu planety ji v případě případné třetí světové války pravděpodobně nenavštíví mnoho lidí.

Argentina

Ačkoli se Argentina v minulosti zapojovala do konfliktů, zejména do střetu se Spojeným královstvím o svrchovanost Falklandských ostrovů v roce 1982, bylo zjištěno, že tato jihoamerická země má největší šanci přežít hladomor po jaderné válce.

Studie zjistily, že při výbuchu 100 jaderných bomb by se mohlo uvolnit tolik kouře, že by mohlo dojít k zablokování slunce, což by mělo za následek hladomor a neúrodu.

V důsledku toho by Argentina byla vhodným místem díky hojnosti odolných plodin, jako je například pšenice.

Bhútán

Po vstupu do Organizace spojených národů 21. září 1971 se Bhútán prohlásil za neutrální, pokud jde o jakýkoli konflikt.

Díky tomuto postoji se často umisťuje na předních příčkách Globálního mírového indexu.

Kombinace skutečnosti, že Bhútán nemá přístup k moři, a množství horských oblastí znamená, že v případě vypuknutí třetí světové války by byl obzvláště bezpečný.

Chile

Další na seznamu je země s nejdelším pobřežím na světě, které měří celkem 4 000 mil (6 435 km), což znamená, že by překonalo vzdálenost mezi Moskvou a Madridem.

Stejně jako sousední Argentina je i Chile obdařeno řadou různých plodin a přírodních zdrojů.

Její úroveň rozvoje je také pravděpodobně nejvyspělejší v Jižní Americe. Ačkoli se tedy můžete cítit izolovaní, úroveň infrastruktury a přístup k moderním technologiím znamená, že by mohlo být ideálním místem, kdyby došlo ke třetí světové válce.

Fidži

Pro každého, kdo by chtěl být v případě vypuknutí války v odlehlé zemi, by mohlo být Fidži to pravé. Tento ostrovní stát – ležící na jihozápadě Tichého oceánu – je od své nejbližší země, kterou je Austrálie, vzdálen asi 2 700 kilometrů.

To spolu s možným nedostatkem vojenské strategie, neboť jeho armáda má pouhých 6 000 mužů, znamená, že se také v globálním mírovém indexu umisťuje na vysokých příčkách.

Vzhledem k tomu, že většinu území tvoří husté lesy a také bohaté zásoby nerostných surovin a ryb, může být Fidži ideálním místem pro třetí světovou válku.

Grónsko

Grónsko, které patří Dánsku, je největším ostrovem na světě.

Grónsko je notoricky známé svou odlehlostí, hornatostí a politickou neutralitou, což z něj činí ideální útočiště v případě nouze.

Odhaduje se také, že na něm žije 56 000 lidí, což znamená, že se pravděpodobně nestane cílem žádné světové velmoci.

Island

Island se trvale umisťuje na předních příčkách Globálního mírového indexu, čímž si získal pověst jedné z nejmírumilovnějších zemí světa.

Kromě toho, že je Island mimořádně odlehlý, by se díky přítomnosti zásob sladké vody, mořských zdrojů a obnovitelných zdrojů energie nemusel obávat závislosti na zdrojích jiných zemí.

Indonésie

Stejně jako ostatní země na seznamu je Indonésie zařazena díky svému obvykle neutrálnímu postoji k politickým otázkám na celém světě.

V roce 1948 první prezident země Achmed Sukarno vymyslel termín „svobodná a aktivní“, který se týkal její zahraniční politiky.

Ten odkazoval na skutečnost, že v mezinárodních záležitostech jednají nezávisle a nejvíce jim jde o vytvoření světového míru.

Nový Zéland

Nový Zéland je na druhém místě v globálním mírovém indexu a je dlouhodobě obdivován pro svůj nestranný postoj ke konfliktům. Pokud by došlo k napadení, hornatý terén země poskytuje jejím občanům dokonalou ochranu.

Jihoafrická republika

Jihoafrická republika si vysloužila umístění díky tomu, že je domovem mnoha zdrojů potravin, spolu s velkým množstvím úrodné půdy a sladké vody.

Moderní infrastruktura této země by také mohla zvýšit vaše šance na přežití v případě, že by došlo ke třetí světové válce.

Švýcarsko

Ze všech zemí světa je Švýcarsko možná zemí, která je jedinečně a nejsnáze spojována s politickou neutralitou.

Tato země je již téměř 200 let proslulá svým neochvějným postojem – nebo jeho absencí – v otázkách mezinárodní politiky a je dobře chráněna svým hornatým terénem, vnitrozemskou polohou a četnými protiatomovými kryty.

Tuvalu

Tuvalu, dříve známé jako Ellicovy ostrovy, se nachází v Tichém oceánu, zhruba na půli cesty mezi Havají a Austrálií.

Extrémně nízký počet obyvatel, pouhých 11 000, znamená, že infrastruktura je ve srovnání s předními západními státy chudá.

Vzhledem k tomu, že Tuvalu má také málo přírodních zdrojů, jeví se jako nežádoucí cíl v případě potenciální třetí světové války.

Fidži

Tuvalu, dříve známé jako Ellicovy ostrovy, se nachází v Tichém oceánu, zhruba na půli cesty mezi Havají a Austrálií.

Extrémně nízký počet obyvatel, pouhých 11 000, znamená, že infrastruktura je ve srovnání s předními západními státy chudá.

Vzhledem k tomu, že Tuvalu má také málo přírodních zdrojů, jeví se jako nežádoucí cíl v případě potenciální třetí světové války.

Zdroj: dailymail.co.uk