Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na pondělí vystoupil s video projevem, kterým reagoval na ruské uznání Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. (Foto: Flickr)

Podle Zelenského Rusko odstoupilo od minských dohod. Ve svém projevu ukrajinský prezident promluvil o „spolehlivé obraně“ obraně hranic Ukrajiny a o právu na obranu.

Zelenskyj ve svém projevu oznámil, že ruský krok může znamenat jednostranné odstoupení RF od minských dohod a ignorování rozhodnutí v rámci Normandské čtyřky.

„Uznání nezávislosti okupovaných oblastí Doněcké a Luhanské oblasti může znamenat jednostranné odstoupení Ruska od minských dohod a ignorování rozhodnutí v rámci Normandské čtyřky. Podkopává to mírové úsilí a ničí stávající vyjednávací formáty. S dnešními a zítřejšími možnými řešeními Rusko legalizuje své jednotky, které se fakticky na okupovaných oblastech Donbasu nacházely od roku 2014,“ uvedl ukrajinský prezident.

Ukrajinský prezident také uvedl, že svolal mimořádné zasedání summitu Normandské čtyřky. Ukrajina od svých partnerů očekává jasné a skutečné kroky podpory. „Nyní je velmi důležité uvidět, kdo je náš skutečný přítel a partner a kdo bude nadále strašit RF pouze slovy,“ dodal.

„Naše hranice jsou spolehlivě chráněny, byl vytvořen systém územní obrany, naši partneři nás podporují,“ uvedl prezident.

Zároveň ukrajinský lídr uvedl, že Ukrajina nemá čas na dlouhé přednášky o historii a nebude se vrtat v minulosti.

„Budu mluvit o realitě a budoucnosti. Za mnou je Ukrajina ve svých mezinárodně uznávaných hranicích a takovými také zůstanou navzdory jakýmkoliv prohlášením a akcím Ruské federace,“ uvedl.

Kyjev zároveň podle Zelenského kvalifikuje ruské uznání samozvaných republik na Donbasu jako porušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

„Ukrajina jednoznačně kvalifikuje poslední akce Ruska jako porušení suverenity a územní celistvosti našeho státu. Veškerá odpovědnost za důsledky v souvislosti se zmíněnými rozhodnutími zůstává na politickém vedení Ruska,“ uvedl Zelenskyj.

Podle Zelenského je Kyjev oddán míru a bude pokračovat v diplomatické práci v tomto směru.

„Diskutoval jsem o situaci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým kancléřem Scholzem, prezidentem USA Bidenom, britským premiérem Borisem Johnsonem. Mluvil jsem také s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Také plánuji mluvit s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem,“ uvedl ukrajinský prezident.

Zelenskyj také promluvil o následujících krocích.

„Co bude dál? My chceme mír, ale ve svém jednání jsme důslední. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes zaslalo členským státům Rady bezpečnosti OSN žádost na základě Budapešťského memoranda s požadavkem o okamžité konzultace. Inicioval jsem svolání Rady bezpečnosti OSN a zvláštního zasedání OBSE. Trváme na plnohodnotné práci Speciální monitorovací mise OBSE, abychom zabránil provokacím a další eskalaci,“ dodal prezident.

Ukrajinský prezident také dodal, že Kyjev se údajně zavázal k diplomatickému urovnání konfliktu.

„Jsme odhodláni k politickému a diplomatickému urovnání a nepodlehneme žádným provokacím. Naše hranice jsou spolehlivě chráněny, byl vytvořen systém územní obrany, naši partneři nás podporují. A v souladu s článkem 51 Charty OSN si Ukrajina vyhrazuje právo na individuální a kolektivní sebeobranu, dobře rozlišujeme mezi provokacemi a ofenzívou útočných vojsk. Za námi stojí pravda a my nikdy před vámi nebudeme pravdu skrývat. Jakmile uvidíme změnu situace, jak mile zaznamenáme nárůst rizik, o všem budete vědět. Nyní není důvod k chaotickému jednání,“ uvedl Zelenskyj.