Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že mezi zadrženými účastníky ozbrojeného útoku na moři jsou dva američtí občané, které označil za příslušníky osobní stráže prezidenta USA. (Foto: Twitter)

„Jeden ze zadržených ve svých prvních výpovědích oznámil, že v útočné skupině byli dva občané USA, příslušníci osobní stráže prezidenta USA Donalda Trumpa,“ řekl Maduro ve svém vystoupení, které bylo odvysíláno na jeho Twitteru.

Na videu z policejního vozu, které bylo po tomto prohlášení zveřejněno, jeden ze zadržených mužů říká, že mu Američané „prozradili, že pracují pro poradce Trumpa pro otázky bezpečnosti“.

Podle Madura se nyní všechny zadržené osoby, včetně dvou občanů USA, nacházejí na vojensko-námořní základně ve státě La Guaira na severu země, kde byl došlo k pokusu o námořní útok.

V televizi pak byly ukázány dokumenty a fotografie zadržených, jejich radiokomunikační zařízení, zařízení pro noční vidění, zbraně a kamufláž.

Maduro také vyslovil názor, že nedávný útok byl možná spojen s výrokem ministra zahraničí USA Mikea Pompea o obnovení činnosti amerického velvyslanectví ve Venezuele.

„Před několika dny učinil Mike Pompeo prohlášení… a řekl:

„Dal jsem pokyn, aby byly urychleny přípravy na otevření ambasády USA v Caracasu, a brzy tam budeme…“ Když to říkal, věděl jsem, oč jde. Vsadil na tento útok a věřil, že tím skoncuje s revolucí, s naším ústavním zřízením, a že se vypořádají i se mnou… Bůh nás ale chrání,“ řekl Maduro.