Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil včerejší nepokoje uspořádané žlutými vestami. Podle něho protestující chtějí „zničit republiku“. V sobotu se v Paříži konala v pořadí již osmnáctá akce tohoto hnutí, které se zúčastnilo přes sedm tisíc lidí. (Foto: Wikimedia)

„To, co se stalo dnes na Elysejských polích, se nedá nazvat manifestací. Jsou to lidi, kteří chtějí zničit republiku. Mají na tom podíl všichni, kteří tam byli,“ napsal Macron na Twitteru.

Macron vyzdvihl také nutnost přijetí „tvrdých rozhodnutí“, aby se podobné věci neopakovaly.

Akce žlutých vest

Velké protesty žlutých vest začaly ve Francii v polovině loňského listopadu, když požadovaly nezvyšovat daně za paliva a ceny benzínu. Vláda vyhlásila opatření, která měla zmírnit situaci, avšak účastníci hnutí nespokojení se sociální politikou i nadále vycházejí do ulic.

V sobotu se v Paříži konala v pořadí již osmnáctá akce tohoto hnutí, které se zúčastnilo přes sedm tisíc lidí.

Ministr vnitra Christophe Castaner prohlásil, že se asi dva a půl tisíce demonstrantů „chovalo agresivně a přišli, aby ničili“. Provokovali například příslušníky pořádkových orgánů a porušovali klidný pochod. Policisté byli nuceni několikrát použít slzný plyn, dýmovnice a vodní děla. 

Podle televize BFMTV podpálilo několik demonstrantů kancelář banky La Banque Tarneaud, která sídlí v přízemí obytné budovy nedaleko Elysejských polí. Drancovali rovněž obchody na hlavní pařížské ulici, hlavně obchod Hugo Boss.

Podle průzkumů veřejného mínění je více než polovina Francouzů pro zastavení akcí tohoto hnutí.