Lobbistické skupiny v zemědělství nechtějí označování nových GMO vyrobených novými genomickými technikami (NGT). Chtějí zajistit prodej GMO potravin, které lidé odmítají kupovat. (Foto: Flickr)

Mnohé organizace v EU proto v opozičním stanovisku požadují svobodu volby pro občany, kterou lze zajistit pouze označováním GMO produktů. To je naprosto přirozený požadavek, o kterém by se nemělo vůbec diskutovat.

Skutečnost je však jiná, deregulace nových GMO je v závěrečném legislativním procesu.

V současné době probíhá trialog mezi Evropskou komisí (EK), Evropským parlamentem (EP) a Radou EU, kde se hledá konečná verze návrhu. EK předložila návrh deregulace, který ruší hodnocení rizik, označování produktů z nových GMO, sledovatelnost a možnost zákazu jejich pěstování.

Podle EK by se s novými GMO mělo zacházet v podstatě stejně jako s konvenčními plodinami, čímž by se rizikové GMO potraviny dostaly na naše stoly, aniž bychom o tom věděli.

Rada EU dala souhlas, EP souhlasí s deregulací, ale s připomínkami včetně označování. Označování nových GMO je nezbytné, ale samozřejmě to nestačí, jak se uvádí i ve výše uvedeném stanovisku.

Všechny nové GMO musí mít kromě označování také hodnocení rizik a musí zůstat přísně regulovány podle stávajících právních předpisů, které by se měly spíše zpřísnit než oslabit ve prospěch nových GMO.

To požadovali občané Slovenska v petici a hromadné připomínce, mnoho slovenských organizací a podniků, 425 000 občanů EU a více než 300 evropských organizací.

Nové GMO/NGT nejsou tak přesné a navíc způsobují nežádoucí změny DNA s riziky pro zdraví a přírodu. To potvrdili například vědci a národní instituce z Francie, Německa a Rakouska.

Přesto jsou snahy o uvolnění pravidel pro nové GMO enormní a situace je vážná. Věda a vůle občanů jsou pošlapávány.

Občanská iniciativa Slovensko bez GMO.