Dva ruské strategické bombardéry Tu-160 uskutečnily sedmihodinovou hlídku nad Baltským mořem. V jednotlivých fázích byly doprovázeny stíhacími letadly ozbrojených sil Dánska, Finska a Švédska.

Dva ruské strategické bombardéry Tu-160 provedly sedmihodinovou hlídku nad Baltským mořem.  V pondělí 15. července o tom informovalo Ministerstvo obrany Ruské federace.

„Doba letu byla více než sedm hodin. V jednotlivých fázích trasy ruské letouny doprovázely stíhací letouny F-16 dánského letectva, F-18 finského letectva, JAS-39 Gripen švédského letectva,“ uvedli na ruském obraném resortu.

Po dokončení cvičení se letadla Vzdušně-kosmických sil Ruska vrátila na základnu.

Jak uvedli v tiskovém oddělení finského letectva, na identifikaci ruských letadel nad Baltským mořem byly použity stíhací letouny Hornet.

„Během cvičení nedošlo k narušení vzdušných hranic Finska,“ uvádí se v příspěvku na Twitteru.

Celý let ruských dálkových leteckých posádek proběhly v přísném souladu s mezinárodními předpisy bez narušení hranic jiných států. Na Ministerstvu obrany také prohlásili, že piloti dálkového letectva pravidelně provádějí lety nad neutrálními vodami Arktidy, severního Atlantského oceánu, Baltského a Černého moře a také Tichého oceánu.

Tu-160 je nadzvukový strategický bombardér, který dokáže nést jaderné i klasické rakety. Byl vynalezen inženýrem Tupolevem v roce 1970-1980. Maximální hmotnost bojového zatížení je 45 tun.