Předsedkyně Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Andrea Nahlesová se obořila s kritikou na německého ministra vnitra a předsedu Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) Horsta Seehofera, který chce na hranicích zpřísnit protiimigrační opatření. Podle ní Seehofer je „hrozbou pro Evropu".

Na zasedání kongresu SPD Nahlesová slíbila, že bude tvrdě vzdorovat Seehoferovi, jenž chce na hranicích vracet žadatele o azyl, kteří jsou již zaregistrovaní v jiné zemi. Jeho postoj dříve vzbudil zásadní rozkol uvnitř aliance s Merkelovou a její Křesťanskodemokratickou unií (CDU).

Podle Nahlesové debaty ohledně uprchlické krize, které vedou bavorští politikové, jí připomínají euroskeptické postoje ve Velké Británii, které nakonec přivedly k Brexitu. Předsedkyně SPD obvinila Seehofera spolu s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem z toho, že „jdou cestou německého brexitu, což neznamená nic jiného než konec Evropy".

Proto Nahlesová vyzvala ostatní členy SPD, aby kladli „odpor od samého počátku" tohoto procesu. Uvedla, že Seehofer je „hrozba pro Evropu" a slíbila, že mu bude vzdorovat. SPD svolala na 26. června zasedání koaličního výboru, na kterém chce od CSU vědět, na čem stojí.

Nahlesová přiznala, že Německo nemůže přijmout každého, kdo sem přijde. Předsedkyně SPD uvedla, že rozhodování má být rychlé a obvinila CDU a CSU z chyb migrační politiky, kterých se dopustily za 13 let, co stojí v čele Německa.

18. června ministr vnitra Horst Seehofer dal Merkelové dva týdny na nalezení evropského řešení migrační krize. V případě, že neuspěje, hodlá využít své ministerské pravomoci a začít vracet migranty na německých hranicích, pokud jim jinde v EU byl odmítnut azyl nebo jsou zaregistrovaní v jiném členském státě.

Zdroj:  tagesspiegel.de