Prezident USA Donald Trump prohlásil, že KLDR zničila polygon na zkoušky raketových motorů, a pak zničí i rakety, které se tam zkoušely.

„Předseda Kim Čong-un mi oznámil, že Severní Korea již zničila velký polygon na zkoušky raketových motorů," řekl Trump na tiskové konferenci podle výsledků summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Vysvětlil, že ve společném prohlášení tato informace chybí, protože dohody bylo dosaženo už po podepsání dokumentu.

„To je velká věc. Rakety, které tam zkoušeli, budou také brzy zničeny," ujistil Trump.

Prezident USA Donald Trump a předák KLDR Kim Čong-un podepsali v úterý závěrečný dokument po ukončení jejich schůzky v Singapuru.

Ceremoniál se konal v hotelu Capella. Pro Trumpa a Kim Čong-una byla připravena pera. Před zahájením ceremoniálu člověk z okolí Kim Čong-una utřel v bílých rukavicích pero určené severokorejskému předákovi.

„Podepisujeme velmi závažný a podrobný dokument", řekl Trump na ceremoniálu podepsání.

První v dějinách americko-severokorejský summit se koná v hotelu Capella na lázeňském ostrově Sentosa spojeném s ostatní částí Singapuru mostem. Předáci obou zemí plánovali projednat otázky úplné denuklearizace a záruk míru na Korejském poloostrově a normalizace americko-severokorejských vztahů.

Po jednáních mezi čtyřma očima vyšli oba předáci na terasu v prvním poschodí, odkud uvítali představitele médií.
„Kima se třikrát ptali, jestli se zřekne jaderných raket, ten ale neodpověděl", oznamuje zpravodaj.

Trump ze své strany novinářům řekl, že má s lídrem KLDR „velmi, velmi dobré, výborné vztahy".

Severokorejský předák Kim Čong-un označil summit s prezidentem USA Donaldem Trumpem za „předehru k míru".

„Překonali jsme všelijaký skepticismus a spekulace ohledně tohoto summitu, a myslím si, že to dobré pro mír. Myslím si, že je to dobrá předehra k míru", řekl Kim Čong-un, jehož slova uvádí agentura Associated Press.

Trump zastavil sankce

Prezident USA Donald Trump prohlásil, že pozastavil zavedení sankcí proti KLDR ve 300 položkách.

„Měl jsem 300 sankcí," řekl Trump novinářům na tiskové konferenci. Podle jeho slov se rozhodl je nezavádět, protože by to vypadalo „neuctivě".

„Zachováváme si ale možnost uvalovat sankce i nadále," podotkl Trump.

Po ukončení summitu v Singapuru podepsali prezident USA a lídr KLDR závěrečný dokument. Z dohody vyplývá, že Trump se zavázal poskytnout Severní Koreji záruky bezpečnosti. Kim Čong-un potvrdil ze své strany odhodlání zcela denuklearizovat Korejský poloostrov.