Fondový trh USA přežil další úder. Ve čtvrtek 25. října klesly indexy na minimum od začátku roku. Antilídrem se stal Nasdaq na čele s Apple, Amazonem, Googlem a Facebookem, který klesl na minimum od roku 2011. Nynější pokles vyzval dominový efekt, vyvolal pád i na asijských trzích.

Ekonomové se snaží zjistit, zdali řetězová reakce může skončit novou krizí. Největší americká banka Goldman Sachs prohlásila, že následky pádu na Wall Streetu americká ekonomika ucítí již na začátku nového roku a budou velmi rázné. Experti JP Morgan jsou přesvědčeni, že skutečný zlý sen na akciových trzích ještě ani nezačal.

Příčiny pádu

Minulý čtvrtek ztratil Dow Jones 2,41 %, S&P — 3,09 %, čímž byl prakticky vynulován veškerý růst od začátku roku. Největší ztráty nesl Nasdaq, do kterého patří akcie největších amerických technologických společností. Ten klesl o 4,5 %, což je rekordní pád od roku 2011.

Příčinou poklesu indexů je snížení objemů nákupů nemovitostí kvůli rostoucím úrokovým mírám a zpomalení čínské ekonomiky.

Rizika inflace

Jak si myslí analytici, FED je hlavním strůjcem rozprodeje. „Vypadá to, že FED se chystá i nadále zvyšovat úrokové míry, nehledě na všechny zaznamenané příznaky oslabení světového růstu, prohlásil Alec Young, výkonný ředitel pro sledování globálních trhů v FTSE Russell.

Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb zesiluje inflace. Podle hodnocení vědců z Yaleovy univerzity, v inflačním cyklu USA nyní je vidět perioda růstu, a to i kvůli vyostření obchodních sporů. Což znamená, že FED bude muset zvyšovat úroky.

Zpomalení ekonomiky

Analytici americké investiční banky JP Morgan Chase si myslí, že skutečný pád fondového trhu USA je ještě před námi a jedna z příčin rostoucích problémů je množství indexových, burzovních a dalších pasivně řízených fondů.

Jestliže v roce 2008 během finanční krize pasivní aktiva činila okolo 30 % z celkového objemu aktivně řízených aktiv, tak nyní tento ukazatel dosáhl 83 %, konstatují valutoví stratégové banky.

Podle výpočtů Goldman Sachs, pokud bude výprodej pokračovat a ceny na akcie ve čtvrtém kvartálu klesnou o dalších 10 %, tak míra negativního vlivu ke druhému kvartálu roku 2019 bude činit okolo 0,75 % HDP.

Přičemž pravděpodobnost dalších výprodejů experti hodnotí jako dostatečně vysokou. Jedná se o to, že aktivní výprodej učinil trhy více náchylnými pro ještě větší pád.

„Trh začal žít vlastním životem. A jak je známo, výprodej vytváří další výprodeje," říká hlavní investiční ředitel společnosti Independent Advisor Alliance.

JP Morgan Chase vypočítali, že kolaps přijde v roce 2020. Analytici banky připomínají, že během globální krize roku 2007-2008 globální index S&P 500 spadl o 54 % ve srovnání s nejvyššími čísly.

Pravděpodobnost krize ve druhé polovině roku 2019 se vyhodnocuje jako dostatečně nízká. V mnohém bude záviset od zvyšování úroků FED v USA.

Zdroj: snews.com