Kalmar obrovský poprvé zaznamenala kamera výzkumníků, kteří v amerických vodách pátrali po tvorech žijících "v půlnoční zóně" moře. Našli jej 762 metrů pod hladinou moře, v naprosté tmě. (Foto: Youtube)

Vědci, kteří jsou součástí projektu National Oceanic and Atmospheric Administration, použili specializovaný kamerový systém zvaný Medusa. Tato technologie využívá červené světlo, které je pro mořské tvory nesnesitelné. Vědcům však umožňuje osvětlit tmavý oceán a natrefit tak na nové druhy živočichů.

Sonda Medusa má na sobě upevněnou falešnou medúzu, která napodobuje luminiscenční obranný mechanismus medúzy a upozorňuje tak tvory jako Kalmara obrovského, že potrava může být nablízku.

Zoolog Michael Vecchione potvrdil, že záběry skutečně zobrazují Kalmara obrovského dosahujícího velikost tři až čtyři metry.

"Má osm chapadel a dvě sekací chapadla, největší oko ze všech jiných zvířat a má zobák, který dokáže rozpárat kůži. Má modrou krev a tři srdce. Je to úžasná forma života, o níž nevíme téměř nic," uvedla Edith Widderová, jedna z lídrů výpravy.