Nedávno si jeden mladý novinář stěžoval na vládní nařízení, kvůli kterému musel zůstat v izolaci, přestože je již plně očkován. (Foto: Twitter, Ethan Ennals)

Ethan Ennals se těšil na výlet do Bristolu za starým přítelem, aby se podíval na zápas Anglie-Chorvatsko na právě probíhajícím mistrovství Evropy ve fotbale.

Minulou středu ráno však obdržel textovou zprávu, která všechny jeho plány zhatila.

Národní zdravotní služba vás zaregistrovala jako kontaktní osobu, která byla právě pozitivně testována na COVID-19. Nyní musíte zůstat doma a izolovat se po dobu deseti dnů od posledního kontaktu s nakaženou osobou,“  uvádí se v něm.

Krátce poté mladíkovi napsal kamarádka, se kterou byl před několika dny na narozeninové oslavě v londýnském parku. Informovala ho, že měla pozitivní test na covid a že ho pravděpodobně brzy budou kontaktovat úřady, což se také stalo.

Ethanovi se tím zhroutil svět, protože mu bylo jasné, že žádný výlet se konat nebude. Ještě ten den se nechal otestovat a výsledek byl negativní. Nyní je také plně očkován, druhou dávku dostal před více než dvěma týdny.

Ethan byl pěkně naštvaný, protože i když bylo prakticky vyloučeno, že by byl nakažený, musel zůstat v izolaci.

„Je to naprosto šílená situace. Je naprosto nemožné, že jsem se nakazil, ale stejně musím trčet doma a sám, stěžuje si.

Žena na infolince mu však vysvětlila, že je to proto, že i když již vakcínu dostal, může se nakazit a šířit virus dál.

Podobně jsou postiženy desítky dalších Britů, kteří navzdory očkování musí dodržovat přísná pravidla izolace. „

„Přemýšlím, proč jsem se vlastně nechala očkovat, když stejně musím být doma,“ napsala Moira Bygroveová, které izolace znemožnila poprvé po dlouhé době vidět vnoučata.

Stejnou zkušenost má i důchodce Phil Norman.

„1. června jsem se dozvěděl, že jsem byl v kontaktu s nakaženou osobou a musím se izolovat. Nemám žádné příznaky a v dubnu jsem dostala druhou dávku AstraZenecy. Vládní pokyny zcela ignorují můj očkovací status,“ uzavřel.