Profesor Jaroslav Flegr se v poslední době těší velké popularitě, jelikož se často vyjadřuje pro různá média o aktuální covidové situaci. (Foto: Facebook)

Nyní však zašel asi příliš daleko, jelikož bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu a premiéra Babiše obvinil z toho, že nereagovali na metodu testů od Emanuela Žďárského. Podle Babiše jde o fake news.

Flegr totiž zveřejnil na svém profilu na Facebooku příspěvek, ve kterém píše, že Emanuel Žďárský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyvinul RT PCR test, který umožňuje velkokapacitní testování na covid ze samoodebraných slin.

„Do současnosti provedl touto metodou asi 40 tisíc testů, přičemž citlivost testu je 95 %, specifita téměř 100 % a náklady na jeden test mohou být i pod 100 korun. Babišovi, Prymulovi i ministerstvu a dalším orgánům svou metodu nabídl zdarma již 15. 16. a 23. března, s tím, že jeho přístrojové vybavení umožňuje zpracovávat skoro 200 tisíc vzorků denně. Pan Prymula jeho nabídku okamžitě označil za nesmysl a na další urgence v následujících měsících ani on, ani jiní obeznámení už nereagovali,“ napsal Flegr.

Chyba je jinde

Na tento status však rychle zareagoval samotný premiér, který označil Flegrův výrok za fake news.

„Po sítích se šíří tenhle text profesora Jaroslava Flegra, ve kterém mě a profesora Romana Prymulu obviňuje z toho, že jsme prý nereagovali na metodu testů od Emanuela Žďárského. A dokonce naznačuje, že jsme to snad udělali kvůli nějakým provizím. Nechápu, jak si to může dovolit. Je TO NESMYSL. Klasická fake news,“ napsal.

Vysvětlil, že on sám přeposílal všechny e-maily od Žďárského na Ministerstvo zdravotnictví ČR. Dodal, že požádá nového ministra zdravotnictví Blatného, aby se na celou žádost podíval a přešetřil ji.

Ke svému příspěvku připojil i vyjádření bývalého ministra Prymuly. Podle něj je chyba zřejmě na straně zmíněného Žďárského, jelikož po něm požadovali validaci testu.

„Doktor Žďárský byl pozván na Ministerstvo zdravotnictví na panel odborníků, kde byl mj. docent Hajdúch, prof. Macek i zástupci SZÚ a kde měl obhájit svůj test. To se mu úplně nepodařilo. V systému je samozřejmě nutné používat validované testy. Byl vyzván, aby svůj test certifikoval. Dosud nemám zprávu, že by tak učinil, i když měl od března dostatek času, aby metodu nechal SZÚ schválit. To se nestalo. Pokud je někde chyba, tak pouze na jeho straně,“ měl sdělit Prymula.

Zdroj: snews.com