Americký generálporučík David Deptula popsal, jak by Spojené státy mohly útočit na Írán, jestli dojde k otevřenému ozbrojenému konfliktu. Hlavní roli by mohly hrát špičky amerického letectva. (Foto: MCSN Tristan Kyle Labuguen)

Ve svém článku pro portál Breaking defense Deptula píše, že americké ozbrojené síly by mohly rychle a účinně zasadit úder Íránu pomocí stíhaček páté generace F-22 Raptor a F-35 Lightning II a také použítím perspektivních bombardérů B-21 Raider.

Tato letadla budou schopná rychle zničit klíčovou infrastrukturu Íránu, myslí si Deptula. Generálporučík je přesvědčen, že v přímé válce je jasná převaha na straně Spojených států, ale Teherán bude investovat do prostředků, které by zvýšily ztráty u potenciálního protivníka. Mezi současné hlavní hrozby pro americké síly a jejich spojence Deptula zmiňuje íránské balistické a řízené střely, drony, bojová letadla a schopnosti země k provádění kybernetických operací.

„Írán má schopnost vypustit velké množství střel proti svým sousedům, má vysoce hájený vzdušný prostor a rozptýlené sady cílů, což představuje jasnou operační výzvu,“ napsal Deptula.

Avšak generálporučík je toho názoru, že pomocí správného použití potenciálu svého letectva a kybernetické moci Spojené státy porazí íránskou ekonomiku, armádu, oslabí jaderné programy a potlačí regionální pozice země. 

„Pointa je, že moderní letecká síla poskytuje Americe asymetrické možnosti, jak uspět v řešení náročných situací v oblasti bezpečnosti,“ píše Deptula. 

Zdroj:  breakingdefense.com