Italský premiér Mario Draghi v pátek prohlásil, že následné dopady ruské invaze na Ukrajinu budou mít velký dopad na italskou ekonomiku a že v souvislosti s energetickým sektorem bude možná nutné znovu otevřít plány na výrobu elektřiny z uhlí, aby se uspokojily energetické potřeby země. (Foto: Flickr / ilustrační)

Znovuotevření uhelných elektráren by znamenalo velkou překážku pro italské úsilí o snížení emisí skleníkových plynů a přispění k řešení klimatické krize.

„V posledních dnech Evropská unie ukázala své odhodlání a jednotu (ohledně sankcí vůči Rusku),“ řekl, když v Dolní sněmovně referoval o ukrajinské krizi.

„Jsme připraveni na ještě tvrdší opatření, pokud by se ukázalo, že nejsou dostatečná. Sankce, které jsme schválili, a ty, které můžeme schválit v budoucnu, nás zavazují k tomu, abychom s velkou pozorností zvažovali dopady na naši ekonomiku.“

„Největší obavy se týkají energetické sekce, která již byla v posledních měsících zasažena nárůstem cen. Přibližně 45 % plynu, který dovážíme, pochází z Ruska, přičemž před deseti lety to bylo 27 %.

„V nejbližší době by mohlo být nutné znovu otevřít plány na uhlí, aby se pokryly případné výpadky.“

Dodal, že jeho exekutiva je připravena přijmout další opatření ke zmírnění dopadů prudkého růstu cen energií na domácnosti a podniky, uvedla agentura ANSA.