Italská populistická vláda odmítla poslední migrační plán Evropské unie, neboť odmítá brát ilegální migranty cestující po moři, zatímco Libye odmítá, aby na jejím území byla vyřizovací centra pro migranty.

Uvedený vývoj znamená pro tento blok těžký nezdar, neboť ten se nedávno s velkou slávou dohodl na zřízení „vyřizovacích platforem“ mimo EU, aby se tam zpracovávali migranti poté, co Itálie zavřela své přístavy pro lodě neziskovek dovážejících ilegální migranty přes moře nabírané z pašeráckých člunů u afrického pobřeží. „Itálie nechce být jedinou zemí, kde se migranti vyloďují,“ napsal ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi šéfové zahraniční politiky EU Frederice Mogherini s dodatkem, že evropští vůdci by v první řadě měli země, ze kterých migranti pochází, přesvědčit, aby zastavily jejich naloďování.

Mezitím libyjský ministerský předseda Fayez al-Sarraj odmítl návrh tohoto bloku na zřizování center k vyřizování azylu v jeho zemi.

„Jsme rozhodně proti tomu, aby Evropa oficiálně umisťovala ilegální migranty, které už EU nechce, do naší země,“ hřímal.

Také Egypt, Maroko a Tunisko už EU žádala, aby tato centra hostily, ale všechny tyto země to odmítly.

„Rovněž nesouhlasíme s žádnými dohodami EU, abychom dostávali peníze, když budeme brát více ilegálních migrantů,“ dodal libyjský premiér v rozhovoru s německými novinami Bild.

EU tvrdí, že těchto center využije k tomu, aby v nich rozlišovala mezi ilegálními ekonomickými migranty a skutečnými žadateli o azyl, ale kritici říkají, že ta budou fungovat jako vábničky, jejichž důsledkem bude, že se dá ještě více lidem volná vstupenka do Evropy.

Al-Sarraj rovně zavrhl nedávná nařčení, že libyjská pobřežní stráž střílela na dobročinné záchranné pracovníky, kteří se pokoušeli zachraňovat lidi ze Středozemního moře.

„Naše lodi každý den u libyjského pobřeží neustále zachraňují stovky lidí a nikdy se nezastaví,“ řekl.

V první polovině tohoto roku vzrostl rapidně počet migrantů odjíždějících z Libye a minulý měsíc tvrdily francouzské noviny, že v této zemi je 700 000 čekatelů na přepravu odhodlaných dostat se do Evropy.

Zdroj:  breitbart.com