Americký prezident Donald Trump pohrozil Teheránu „nepřiměřenou reakcí“, pokud se ten rozhodne pomstít za smrt generála Kásima Sulejmáního. Zdroj agentury Reuters mezitím informoval, že íránské raketové síly byly uvedeny do stavu plné bojové pohotovosti. (Foto: Youtube)

Navzdory výzvám k deeskalaci ze strany mezinárodního společenství situace na Blízkém východě se stále vyhrocuje.

V neděli večer americký prezident Trump přes Twitter vzkázal americkému Kongresu, že Spojené státy jsou připraveny rychle a tvrdě reagovat na útok ze strany Íránu. Zdůraznil, že tato reakce může být „nepřiměřená“.

„Tyto zprávy v sociálních sítích mají sloužit jako oznámení Kongresu, že pokud Írán zaútočí na jakéhokoliv amerického občana nebo na americký majetek, Spojené státy rychle a plně vrátí úder, možná i nepřiměřeným způsobem,“ napsal Trump.

„Toto právní oznámení není zapotřebí, ale přesto jsem ho dal!“ vzkázal dále svým kritikům, kteří tvrdí, že prezident překračuje své pravomoci.

Íránské rakety už jsou připraveny

Mezitím nejmenovaný americký představitel agentuře Reuters oznámil, že Spojené státy mají informace, že Írán uvedl své raketové síly do stavu bojové pohotovosti.

„Je jasné, že zvýšil stav své pohotovosti. Je tento zvýšený stav pohotovosti pro účely obrany, nebo se připravují k útoku? To zatím nelze zjistit,“ řekl zdroj.

Teherán reagoval na výhružky Donalda Trumpa zaútočit na cíle v Íránu

Situace se na Blízkém východě vyhrotila poté, co americký dron zabil íránského generála speciálních sil Quds Kásima Sulejmáního poblíž bagdádského letiště. Sulejmání byl nejvýše postavený armádní činitel v Íránu a sehrál klíčovou roli v porážce Islámského státu* a podpoře syrského prezidenta Bašára Asada.

Íránský duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí varoval, že strůjce atentátu čeká „krutá odplata“. V zemi byl vyhlášen třídenní státní smutek. V sobotu byla nad nejvýznamnější šíitskou mešitou v íránském posvátném městě Qom vyvěšena červená vlajka s nápisem „Ti, kteří chtějí pomstít Husajnovu krev“.

Tato vlajka byla poprvé vyvěšena na konci 7. století jako výzva k pomstě za smrt imáma Husajn ibn Alího. Je to poprvé od dob středověku, co byla vlajka na tomto místě vyvěšena.