Írán je připraven pomoci Sýrii vyvést nezákonně se nacházející americká vojska v zemi, pokud se na ně syrské orgány s takovou prosbou obrátí. Sdělil to v rozhovoru s RT Arabic poradce nejvyššího íránského vůdce Alí Akbar Velájatí. (Foto: Flickr)

Poznamenal, že Spojené státy kradou syrskou ropu a prezident Donald Trump okrádá obyvatele Sýrie proti jejich vůli a je to „mezinárodní zloděj“.  

„Doufáme, že v blízké budoucnosti se tato nezákonná kontrola Američanů nad několika syrskými regiony zruší a Syřané odpoví a ukončí tuto kontrolu,“ sdělil politik. Jeho odpověď se během vyslání tlumočila do arabštiny.

„Jsme připraveni poskytnout pomoc a vyvést americká vojska ze Sýrie v reakci na žádost syrských orgánů a podle našich nejlepších možností,“ dodal Velájatí.

Dříve americký prezident Donald Trump uprostřed turecké vojenské operace na severovýchodě Sýrie stáhl většinu amerických jednotek z daného regionu. Americké jednotky zůstávají v malém počtu na jihu a východě, kde podle Pentagonu pomáhají místním kurdským silám chránit ropná pole.

Syrský prezident Bašár Asad sdělil, že Spojené státy prodávají Turecku ropu ze syrských polí, která Spojené státy zabavily.

Před pár dny označil syrský ministr zahraničí a vicepremiér země Walid Muallem americké činy ve vztahu k ropným zdrojům Sýrie za „pirátství“. Podle jeho slov se syrským občanům odcizuje jejich nitro, jejich ropné bohatství. Muallem dodal, že to považují za krádež a agresi za pirátství.

Od roku 2014 vedou Spojené státy a jejich spojenci vojenskou operaci v Sýrii a Iráku proti Islámskému státu*, přičemž v Sýrii působí bez povolení orgánů země. Podle slov ministra zahraničí Sýrie útočí americké drony na ropné rafinérie v Homsu. Vicepremiér a ministr zahraničí Sýrie Walid Muallem rovněž oznámil, že před čtyřmi dny Spojené státy za pomoci dronů zasáhly ropnou rafinérii v Homsu.

„Spojené státy používají nezákonnou vojenskou základnu v At-Tanf, posílaly drony do Homsu a zaútočily na ropnou rafinérii. Stalo se to před čtyřmi dny. Chci poznamenat, že se to všechno děje v zimě, kdy opravdu potřebujeme jak ropu, tak plyn,“ řekl Muallem na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Rovněž zdůraznil, že Sýrie na sobě stále pociťuje spiknutí Spojených států, Turecka a Izraele.

Zdroj: snews.com