Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který zakazuje sex mimo manželství s trestem až jednoho roku vězení. (Foto: Flickr)

Zatímco v zemi je již zakázáno cizoložství, nový zákon – který byl schválen s podporou všech politických stran – se bude vztahovat i na předmanželský sex. Vztahoval by se na Indonésany i cizince a zakazoval by soužití nesezdaných párů.

Nové zákony vstoupí v platnost až za tři roky, aby bylo možné vypracovat prováděcí předpisy. Reakce na zákon v zemi byla smíšená a v úterý se v hlavním městě Jakartě konaly protesty.

Zákonodárci obhajovali přijetí trestního zákoníku – na kterém se pracovalo desítky let – jako velmi potřebnou revizi koloniálních zákonů.

„Starý zákoník patří k holandskému dědictví … a v současné době již není relevantní,“ řekl Bambang Wuryanto, šéf parlamentní komise pověřené revizí zákoníku.

Několik novin a kritiků zákona jej však odsoudilo jako součást omezování občanských svobod v této třetí největší demokracii na světě. Další zákony zakazují černou magii, urážku prezidenta nebo státních institucí, šíření názorů proti státní ideologii a pořádání protestů bez ohlášení.

Deník Koran Tempo prohlásil, že kodex má „autoritářský“ nádech, zatímco deník Jakarta Post vyjádřil „vážné obavy“.

Výhrady k novému kodexu vyjádřil také indonéský turistický sektor, který se obává, že zákaz může odradit turisty od tropických břehů – zejména v době, kdy se Indonésie vzpamatovává z dopadů COVID-19 a snaží se nabídkou flexibilnějších víz přilákat více tzv. digitálních nomádů.

„Hluboce litujeme, že vláda zavřela oči. Již jsme vyjádřili své znepokojení ministerstvu cestovního ruchu nad tím, jak škodlivý tento zákon je,“ řekl Maulana Yusran, zástupce šéfa indonéské rady pro cestovní ruch.

Zákaz mimomanželského sexu byl oproti dřívější verzi zákona částečně zmírněn, takže se k němu mohou hlásit pouze omezené osoby, například blízcí příbuzní nebo manželé. Albert Aries, mluvčí indonéského ministerstva spravedlnosti, prohlásil, že tím bude jednak „chráněna instituce manželství a indonéské hodnoty“, jednak „soukromí společnosti“.

Vláda plánovala v roce 2019 schválit revizi trestního zákoníku země z koloniální éry, ale zastavily ji celonárodní protesty. Zákonodárci od té doby některá ustanovení zmírnili, přičemž prezident Joko Widodo vyzval parlament, aby zákon schválil ještě letos, před prezidentskými volbami plánovanými na začátek roku 2024.

Zdroj: euronews.com