Hrozby znásilnění, bití, házení kamení. Poslední rok se život obyvatel švédské obce Grums mění v noční můru. Dětský gang složený z 8–12letých migrantů tak terorizuje děti, že švédské děti už nechodí ven a hrají si jen doma. (Foto: Wikimedia)

V ostrém dopise adresovaném policii, uživatelé nájemního bydlení a sociálních služeb v Grums, kteří se spojili do sdružení, vyžadují, aby se někdo zabýval nastalou situací. Minulý týden se konalo první setkání sdružení.

Problémy vznikaly od konce loňského léta, ale na jaře a počátkem léta eskalovaly. Jedná se především o skupinu dětí ve věku od 8 do 12 let, kteří chodí spolu a útočí na děti, které jdou samy, ale slovně napadají i ženy.

Matky Kajsa a Malin žijí v sousedství. „Hází kameny, napadají děti ocelovými trubkami a tyčemi, dokud nezačali krvácet. Nejhorší bylo škrcení, které zanechalo modřiny na krku dítěte. Ale je to také o sexuálních hrozbách: „Já s tebou budu mít sex“ nebo „tě znásilním“, říká Malin ze sdružení nájemníků pro švédský web Hem och Hyra.

Sdružení nájemníků se obává, že pokud se nic nestane, situace bude ještě horší, protože dojde k prohloubení  konfliktu „my proti nim“ a xenofobii.

„Ti, kdo způsobují problémy a násilí, jsou děti nově příchozích migrantů. To je důvod, proč sousedé začínají vytvářet spojení mezi problémy a xenofobními názory. V dlouhodobém horizontu to bude mít za následek velmi segregované prostředí, kde sousedé hovoří ve smyslu „my a oni“, což se bude stupňovat, pokud to nebude brzy zastaveno,“ píše Sdružení ve svém dopise.

„Chceme zde žít společně a tak to musí být vyřešeno. Opravdu nechceme začít přemýšlet v intencích, jako je "my a oni", ale tak to nyní je a pokud nedostaneme pomoc, bude antagonismus ještě větší. Žijeme v oblasti, kde bylo pohodové sousedství, ale teď se bojíme vycházet,“ říká Kajsa a Malin.

„Moje dcera v noci pláče, chce odejít. Když se ohradíme proti mladistvým migrantům, tak přichází odplata,  najdeme v poštovních  schránkách odpadky nebo útočí na naše děti ještě více. Ke mně jako k ženě si dovolí tak urážlivá slova, že je ani nemůžu opakovat. Může to znít divně tomu, kdo to nezažil, ale nevíme jak chránit děti,“ říká Malin.

„Ještě nemám na stole všechny skutečnosti, ale z toho, co jsem slyšel, je to velmi překvapující. Během minulých let jako policista jsem nezažil, že by mladí lidé tvořili gangy a ohrožovali  jiné,“ říká Lennart Hynynen, důstojník Městské policie.

„Zdůraznil jsem na setkání se sdružením nájemníků, že mohou podat všechny podklady na policii. Děti ale asi nebudou trestány policií, ale bude vše předáno sociálním službám.  Z mého pohledu obvykle takové problémy pocházejí od rodičů a v tomto případě vím, že rodiče dětí  vůbec neznají švédský jazyk. Proto nevíme, zda všichni tito rodiče vůbec vědí, co dělají jejich děti. Proto budeme mít informační schůzku s tlumočníky pro tyto děti, kteří potřebují pomoc, nemůžeme čekat,“ zdůraznil  Lennart Hynynen.

Minulý týden se proto konalo první setkání mezi nájemním sdružením, městem Grums a policií, kde byl vypracován plán, jak postupovat. Ale již v létě policie a terénní asistenti zvýší svou přítomnost v této oblasti a za pomoci nájemníků bude obec v létě pořádat aktivity tak, aby děti v této oblasti neměly strach.

Zdroj:  hemhyra, pz.cz