Předpovědní modely naznačují, že vysoké teploty budou ve Francii přetrvávat i na začátku srpna. (Foto: Flickr)

Druhá největší evropská ekonomika zažívá letos v létě rekordní vedra, která omezují výrobu jaderné energie. Minulý měsíc jsme podrobně informovali o článku „Francie omezuje výrobu jaderné energie uprostřed rekordních veder“ a nyní se v souvislosti s energetickou krizí plánuje další snížení výroby.

Agentura Bloomberg uvedla, že francouzská společnost Electricite de France SA (EDF) oznámila, že jaderné elektrárny na řekách Rhone a Garonne sníží výrobu elektřiny, protože přetrvávající vlna veder zvyšuje teplotu vody, která je příliš horká na to, aby mohla cirkulovat přes kondenzátory a vypouštět se zpět do vodních toků.

Podle francouzských předpisů musí EDF snížit nebo zastavit výrobu jaderných elektráren, když teplota vody v řekách dosáhne určitých prahových hodnot, aby se zajistilo, že voda používaná k chlazení elektráren nepoškodí životní prostředí, když se vrátí zpět do vodních toků.

Omezení platila v různých obdobích již během léta. Nejnovější varování zahrnují omezení v elektrárně St. Alban od soboty, jak vyplývá z dokumentace. Zařízení bude pracovat s minimálním výkonem 700 megawattů, zatímco celková kapacita je přibližně 2 600 megawattů. Snížení je pravděpodobné také v elektrárně Tricastin, kde budou dva bloky udržovat výkon minimálně 400 megawattů. -Bloomberg

Francie je největším výrobcem atomové energie na kontinentu, obvykle je čistým vývozcem elektřiny v rámci členských států EU, ale nyní elektřinu dováží, protože její výroba bude letos v létě nejnižší za více než tři desetiletí. Příčinou poklesu výroby jaderné energie jsou elektrárny odstavené kvůli údržbě nebo inspekčním kontrolám.

Kapacita jaderných reaktorů ve Francii se v pondělí pohybovala kolem 44 %. Podle údajů agentury Bloomberg byly na začátku tohoto týdne znovu spuštěny dva reaktory, což ve středu zvýšilo kapacitu jaderných elektráren na 49 %.

Snížení výkonu jaderných elektráren pomohlo zvýšit ceny elektřiny na téměř rekordní úroveň ve Francii a sousedních zemích, jako je Velká Británie a Německo. Problém výroby elektřiny ve Francii přichází v době, kdy Evropa čelí nejhorší krizi v dodávkách energie za poslední desetiletí. Rusko předminulý týden snížilo průtok zemního plynu plynovodem Nord Stream 1 na pouhých 20 % kapacity, což vyvolalo obavy z prodloužení energetické krize až do roku 2023.

Zdroj: bloomberg.com