Světodějná událost setkaní Babiše a Trumpa se hodnotní docela vysoce a mluví se dokonce o restartu ve vztazích mezi zeměmi. Forum24 to ovšem hodnotí jako „dutou formalitu“ a zveřejnil přepis rozhovoru politiků. Co na to řekli lidé? (Foto: Youtube)

Tento týden premiér navštívil Spojené Státy a důležité bylo setkání s prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání Andrej Babiš označil za jednu z nejvýznamnějších událostí ve své politické kariéře. Ale na základě oficiálního písemného záznamu, který zveřejnili na webu Bílého domu, portál  Forum24 tuto zlomovou událost zhodnotil jako „dutou formalitu“, protože americký prezident se příliš nenamáhal alespoň předstírat větší zájem. Dále uvádíme přepis rozhovoru, který portál přeložil.

TRUMP: No, děkuji vám moc. Je to velká čest mít tady premiéra České republiky. Premiére Babiši a paní Babišová, děkuji vám, že jste tu byli. Je to pocta. Je to skvělá země.

Česká republika si vede velmi dobře po ekonomické stránce, a i ve všech dalších věcech si zaslouží respekt. Je to velmi bezpečná země. Vždycky byla velmi bezpečná. Silně militaristická. Silní lidé. A máme s Českou republikou velmi dobré vztahy. Hlavně obchodní – v podstatě se vším, co si lze představit.

Jak jsem říkal, pane premiére, je to pocta mít vás tady. Děkuji.

BABIŠ: Děkuji.

TRUMP: Děkuji. Prosím.

BABIŠ: Pane prezidente, paní Trumpová, děkujeme vám za vřelé přivítání v Bílém domě. Pro mě a mou ženu je opravdu potěšením tady být.

Naše země jsou spojenci od doby, kdy Spojené státy pomohly před sto lety ustavit naši první republiku. Dnes je velmi symbolický den, pane prezidente, protože dnes má narozeniny náš první prezident, Tomáš Garrigue, Masaryk. A on byl, mimochodem, šťastně ženatý s Američankou.

TRUMP: Ahh

BABIŠ: Takže jsme spojenci v NATO. Připomínáme si náš vstup před dvaceti lety. Budeme – příští týden 12. března. A naši vojáci bojují vedle amerických.

TRUMP: To je pravda.

BABIŠ: – proti mezinárodním teroristům

TRUMP: To je pravda.

BABIŠ: Česká republika je skvělá země. Malá země, ale velmi krásná, šestá nejbezpečnější na světě. A letos slavíme 30 let od sametové revoluce, kdy Češi definitivně získali demokracii a svobodu. Češi jsou kreativní, inovativní, skvělí lidé. To jste řekl v Bruselu.

TRUMP: Ano.

BABIŠ: Ano.

TRUMP: To je pravda. To je pravda.

BABIŠ: A s velkým potenciálem. A naše vzájemné vztahy sílí.

TRUMP: Ano.

BABIŠ: Naši investoři investují v USA a už vytvořili tisíce pracovních míst. Pane prezidente, naprosto rozumím vašemu plánu udělat Ameriku zase velkou. Já mám podobný plán udělat velkou zase Českou republiku. Těším se na další diskuzi o mezinárodním obchodě, energetice, bezpečnosti a hrozbách jako jsou kybernetické útoky…

TRUMP: Ano.

BABIŠ: — illegální migrace a samozřejmě mezinárodní terorismus.

TRUMP: No, moc vám děkuji.

BABIŠ: Děkuji. Děkuji.

TRUMP: Je to pocta a je to skvělá země, velmi kreativní země. Pracujeme na kybernetických a dalších věcech společně a pracujeme dobře.

Takže vám chci oběma poděkovat za to, že jste byli s námi také jménem první dámy. Skvělá je i práce, jak jsem slyšel, na ministerstvu zahraničí. Melania byla dnes ráno skvěle přijata mnoha lidmi. Takže děkuji. Skvělé. Děkuji všem. Děkuji moc.

Tady je konec dokumentu.

K rozhovoru se připojili uživatelé webu a příspěvek šéfredaktora portálu Pavla Šafra začali aktivně komentovat na Twitteru.

 

​Český premiér naposledy navštívil Bílý dům v roce 2011. Byl to Petr Nečas (ODS), který se setkal s Barackem Obamou. Proto je návštěva předsedy vlády Babiše v Bílém domě po osmi letech pauzy skutečně významnou událostí pro Českou republiku z hlediska diplomatických vztahů. Zveřejněný dokument rozhovoru v angličtině si můžete přečíst na oficiální stránce  WhiteHouse.gov.