Český senátor Ivo Valenta se na své facebookové stránce vyjádřil k nové realitě, která ovládla svět po smrti George Floyda, a o pokusech „pseudobojovníků za rovnoprávnost“ vyměnit tradiční obaly potravin. (Foto: Flickr)

Senátora překvapila novinka, že v souvislosti s nepokoji v USA se firmy snaží odstranit rasovou nerovnost a předělávají tradiční obaly, pokud mají v logu černochy. Proto se americké značky Mrs. Butterworth's, Uncle Ben's a Aunt Jemima rozhodly zbavit obrázků na obalech svých výrobků.

Senátor Ivo Valenta nad podobnými rozhodnutími jen nevěřícně kroutí hlavou.

„To už si snad pseudobojovníci za rovnoprávnost všech ras a pohlaví dělají legraci… Nebo se jen chtějí mediálně zviditelnit? B je podle mne správně. Jinak by nepřistupovali k tak populistickým a směšným gestům, jakými jsou změny přebalů na potravinách, které mají svou často desítky let trvající tradici. Vždyť je to směšné!“ uvedl senátor Valenta.

„Proč by v láhvi se siluetou ženy nemohl být tmavý sirup? Co na tom může černošky urážet? Přece pokud by byl sirup světlý, logicky by připomínal bělošku. To by vadilo také? Zakážeme tedy sirupy? Nebo zakážeme láhve ve tvaru žen? A co kdyby byl sirup vyroben z červeného ovoce? Urazí se indiáni, kteří jsou označováni jako ‚rudí`? A vůbec – pokud černoši z přebalů některých potravin zmizí – nebudou v tom někteří aktivisté a bojovníci za ‚lepší svět` zase vidět diskriminaci, spočívající v tom, že jsou na těchto obalech pro změnu běloši?“ zeptal se Valenta s narážkou na absurditu a dodal, že podle této logiky by z obalů měli zmizet také Eskymáci.

„Zapojme už konečně zdravý rozum a v době, kdy svět řeší spoustu skutečných problémů, nehledejme další tam, kde opravdu nejsou,“ podotkl poslanec.