Finsko plánuje nabídnout očkování proti ptačí chřipce některým pracovníkům, kteří přišli do styku se zvířaty, již v týdnu od 30. června, uvedly 25. června zdravotnické orgány. Stalo by se tak první zemí na světě, která tak učiní. (Foto: Flickr)

Severská země nakoupila vakcíny pro 10 000 lidí, z nichž každá se skládá ze dvou injekcí, v rámci společného evropského nákupu až 40 milionů dávek pro 15 zemí od výrobce CSL Seqirus.

„Vakcína bude nabídnuta osobám starším 18 let, u nichž existuje zvýšené riziko nákazy ptačí chřipkou v důsledku jejich zaměstnání nebo jiných okolností,“ uvedl finský Institut pro zdraví a sociální péči ve svém prohlášení.

Kmen ptačí chřipky H5N1, neboli ptačí chřipky, koluje již desítky let mezi ptáky, ale v poslední době se přenesl i na jiné druhy zvířat, včetně skotu ve Spojených státech.

V letošním roce byla ve Spojených státech potvrzena nákaza u tří lidí, zatímco ve Finsku u žádného.

Finské úřady však zavádějí vakcínu, aby se pokusily přenos viru omezit.

„Podmínky ve Finsku jsou velmi odlišné v tom, že máme kožešinové farmy, kde se zvířata mohou dostat do kontaktu s volně žijícími zvířaty,“ řekla Dr. Hanna Nohynek, hlavní lékařka Finského institutu pro zdraví a blaho.

Na kožešinových farmách, které jsou většinou pod širým nebem, došlo k rozsáhlému výskytu ptačí chřipky mezi norky a liškami, což vedlo v roce 2023 k utracení přibližně 485 000 zvířat, aby se snížilo riziko přenosu.

Podle mluvčího ústavu bude očkování pravděpodobně zahájeno již příští týden.

Očkování mohou podstoupit lidé, kteří jsou považováni za rizikové, včetně pracovníků kožešinových farem a laboratorních techniků, kteří zpracovávají vzorky ptačí chřipky.

Pokud se potvrdí nákaza lidí, bude vakcína nabídnuta i lidem v úzkém kontaktu s nemocnými.

Zdroj: theepochtimes.com