Vakcíny Moderna a Pfizer / BioNTech se vyznačují zhruba stejnou účinností a mají i podobné vedlejší účinky. (Foto: Flickr)

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) však nedávno vyspecifikovat další nežádoucí účinky, které se objevily u očkovaných osob.

Narůstající počet očkovaných přináší i další informace týkající se zejména zdravotních komplikací, kterými trpí lidé po podání vakcíny.

CDC a FDA upozorňují v této souvislosti na další možné diagnózy, o nichž se předpokládá, že souvisejí s očkováním RNA / mRNA vakcínami Moderna a Pfizer / BioNTech.

Podle odborníků došlo v poslední době k nárůstu počtu pacientů, kterým bylo diagnostikováno zánětlivé onemocnění srdečního svalu (myokarditida) a obalu srdečního svalu (perikarditida).

Obě diagnózy jsou vyvolány reakcí imunitního systému na infekci, poranění či na podanou vakcínu. Podle Ústavu pro srdce, plíce a krev mohou tyto stavy časem způsobit poškození srdce, vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu nebo dokonce k jeho selhání.

CDC uvádí, že případy se vyskytly většinou u dospívajících a mladých dospělých ve věku 16 let nebo starších, s mediánem věku 30 po jedné dávce a mediánem 24 po druhé dávce.

Zánět se obvykle objevil během dvou až tří dnů po očkování vakcínou Pfizer.

I příjemci vakcíny Moderny uváděli tyto problémy, ale v nižší míře. Podle údajů shromážděných přes systém hlášení nežádoucích účinků

vakcín VAERS se na tyto důsledky očkování stěžovalo 488 osob očkovaných vakcínou Pfizer, zatímco u Moderny to bylo 301 případů.

Tato hlášení jsou konzistentní v obou typech očkování, přičemž příznaky se častěji projevily po druhé dávce.

Zdroj: cdc.gov