Slovenský právník a předseda politické strany Vlast Štefan Harabin se ve svém blogu vyjádřil k tématu zavedení 5G sítí na Slovensku. Podle něj to vláda prosazuje bez jakéhokoliv posouzení rizika pro zdraví občanů, i když prý na nebezpečí této technologie upozorňují vědci. (Foto: Pixabay)

Jako důkaz údajného rizika 5G Harabin uvádí výzvu 170 vědců, mezi nimiž jsou i čtyři ze Slovenska: Igor Belyaev a Michal Teplan ze Slovenské akademie věd a Ján Jakuš a Ladislav Janoušek z Martinské a Žilinské univerzity.

„Vysoce erudovaní odborníci nás naléhavě varují, že technologie 5G předpokládá mnohem vyšší elektromagnetickou zátěž a má prokazatelně škodlivé účinky na lidi a životní prostředí,“ píše.

Předseda strany Vlast tvrdí, že normy Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP), kterými se řídí i Slovensko, jsou zastaralé a důvodem jejich existence je střet zájmů členů rady komise „vzhledem k jejich vztahům s telekomunikačními nebo energetickými společnostmi“.

„Zastavit projekt 5G se nedávno podařilo slovinské vládě a slovenská vláda by si z ní měla vzít příklad,“ píše Harabin.

Slovenský politik uvádí, že proces zavedení sítí 5G v zemi pokračuje i během epidemie koronaviru. Zmiňuje totiž, že úřad pro regulaci elektronických komunikací a poštovních služeb „pod rouškou koronakrize“ v posledních březnových dnech spustil výběrové řízení na frekvence pro 5G.

„Na Slovensku je však o rizicích 5G ticho, a koronavirus-nekoronavirus, ať se i chod celého Slovenska zastaví, ale projekt 5G běží dál. Toto ignorování rizik 5G sítí vyvolává dojem, že drastická opatření proti koronaviru ničící ekonomiku státu a psychiku lidí jsou farizejské a že ve skutečnosti vládě vůbec nezáleží na zdraví lidí, ale na zájmech korporací a elit. Neboť v obou případech hraje podle not, které jí rozdali úředníci v Bruselu a spol.,“ dodává Harabin.

Podle Harabina se proces zavedení 5G musí pozastavit, dokud nebude posouzen dopad této technologie na zdraví lidí a životní prostředí. Jako jeden z argumentů proti sítím uvádí i epidemii koronaviru. Politik tvrdí, že nejvyšší úmrtnost na koronavirus je v lokalitách, kde spustili 5G sítě.

„A pokud vláda nevěří mně, v tomto směru laikovi, ať si vezme do poradního týmu nejlepší odborníky z této oblasti. Na Slovensku je máme a jejich jména jsem uvedl,“ uzavírá celou věc Harabin.