Česká ekonomka Markéta Šichtařová se podívala z hospodářského hlediska na světovou politiku. V rozhovoru pro server iDNES.cz promluvila také o tzv. mýtu ruské hrozby, vysvětlila, proč by se fake news neměly regulovat a co se nyní děje s evropskou ekonomikou. (Foto: MaxPixel)

Ekonomka Markéta Šichtařová tvrdí, že mluvit či navíc se obávat tzv. hrozby z Ruska zato vůbec nestojí, jelikož ve světové politice je větší hráč z východní Asie. Ekonomika Evropské unie zažívá takovou krizi, že by ji klidně mohla koupit Čínská lidová republika.

„Čína by se mohla velice brzy pokusit ekonomicky ‚kolonizovat’ právě i Evropu. Evropa je slabá. Zaostává, stagnuje a ekonomicky rozhodně nemá na to, aby se s Čínou poměřovala,“ řekla.

Ekonomka tvrdí, že jeden z problémů Evropy se zakládá na tom, že se státy EU snaží jakýkoli technologický pokrok pozastavit. Vysvětlila to na příkladu Německa, které likviduje dieselové motory. Tento krok ekonomka považuje za extrémně ekonomicky a finančně náročný. „Pokud si dáme nerealistické cíle, tak nás to bude ekonomicky decimovat,“ uvedla.

Evropa se podle Šichtařové navíc potýká s krizí společensko-ekonomickou. Mimo toho, že existuje spousta firem, které přežívají jenom díky napojení na permanentní úvěrovou linku, EU je také promořená neomarxisty. Do Evropy se tak dle ní vrátí socialismus s tou připomínkou, že dnes pochází ze Západu. Česká republika je na tom však podle ní lépe než jiné evropské státy.

„Regulace u nás, ačkoli máme například EET, není zdaleka tak velká jako v Evropě,“ řekla Šichtařová.

Mezitímco francouzští školáci se budou povinně scházet a hodnotit nepravdivé zprávy, česká ekonomka ujišťuje, že dezinformace jsou obecně přeceňovány a jejich regulace je nebezpečná.

„Regulací odnaučíme mladé i starší lidi vlastnímu myšlení, stanou se z nás velice snadné oběti fake news, protože je nebudeme umět rozpoznat,“ argumentovala ekonomka.

Dodala, že současně je ten boj proti dezinformacím častěji spíš bojem proti opačným názorům, než že by šlo o lživé zprávy. Podle Šichtařové přitom úsilí zaměřené ke slepému přijetí určitých názorů prostupuje celou společností.

Ekonomka Markéta Šichtařová je jednou z nejznámějších v České republice. V posledních měsících dokonce začala spolupracovat s novým hnutím Trikolóra Václava Klause mladšího na vytvoření ekonomického programu strany.