Evropské ceny energie se v úterý ještě zhoršily, jelikož nedostatek zemního plynu, výpadky jádra, klesající výkon větrníků spolu se studeným počasím ceny vyhnaly do výšin. (Foto: Flickr)

Ceny plynu na holandském tržišti TTF, kde se ukazují benchmarkové ceny plynu pro Evropu, vyskočily o 10% na novou rekordní výši 165 euro za megawatthodinu, když plyn vstupující do kompresorové stanice Malnow v Německu spadl na nulu. Jeho tok se přesměroval na východ do Polska.

Evropské ceny plynu prorazily novou horní hranici.

Abychom ukázali kontext pro představu, obchodování se zemním plynem je ekvivalentem ceny 340 $ za barel (proč se do toho nepouští více výrobců?).

V porovnání s americkým zemním plynem, který se už 15 let obchoduje v arbitrážním rozsahu, se situace v Evropě vymkla kontrole.

A to vše spolu s tím, jak se přítok plynu do Evropy propadá.

Ruský Gazprom PJSC neustále snižoval přívod plynu do Evropy spolu s tím, jak se certifikace kontroverzního plynovodu Severní proud 2 odkládala, až je to odloženo asi na červenec. Žádné nové přítoky do Evropy nutí, aby spotřebitelé vyčerpávali zásoby plynu (které jsou už teď sezónně na nejnižší výši). Některé elektrické sítě musí znovu rozjíždět uhelné kotle, aby nedošlo ke zhroucení elektrických sítí.

Energetická krize se v posledních dnech zhoršuje i s tím, jak Francie, obvykle vývozce energie, zoufale shání dovozy a dokonce znovu spustila parní kotle jako hlavní zařízení pro výrubu energie v zemi, když Electricite de France SA zastavila čtyři jaderné reaktory, na něž připadá 10% jaderné kapacity země, takže elektrická síť je na doraz, zatímco kontinent se potýká se studeným počasím.

„To ilustruje, jak je to hrozné, když už začínají pálit topný olej a dovážet elektřinu z ciziny,“ říká Fabian Ronningen, analytik u Rystad Energy. „Všechny ty neočekávané údržby rovněž způsobují ohromné náklady dodávek, což se odráží v tržních cenách.“

V nadcházejících týdnech bude 30% francouzské jaderné kapacity mimo provoz. Německo přijde příští rok o asi polovinu jaderné kapacity. A jelikož na severní polokouli začíná zima, tak bude tento kontinent vydán na milost přírodě.

Dalším problémem, který tento týden postihl německou výrobu energie, je skutečnost, že větrné turbíny se propadly do pětitýdenní hlubiny, přičemž studené počasí přetěžuje síť.

V důsledku tohoto přetížení se německé ceny energie vyšplhaly o 30% na rekordních 431,98 euro za megawatthodinu.

Vypadá to, že evropská energetická krize se rapidně urychluje a mohla by se ještě zhoršit, jelikož se v nadcházejících týdnech se čeká další trvání studeného počasí.

Zdroj: zerohedge.com, reformy.cz