Od roku 2009 se oslavy polské nezávislosti mění, stále více se projevují krajně pravicové organizace z celé Evropy. Některé z nich se otevřené označují za fašistické či nacistické. I v tomto roce se očekává velká účast na oslavách dne nezávislosti.

Oficiální vládní místa schválila provedení společného pochodu s krajně pravicovými organizacemi k polskému dnu nezávislosti, informuje televizní stanice RT.

Pochod v minulém roce přilákal 60 000 lidí, což bylo největší krajně pravicové shromáždění na světě. Během akce byly k vidění plakáty s nápisy „Bílá Evropa" a „Běženci ven!".

Primátor Varšavy se na poslední chvíli pokusil pochod zastavit, soud ale jeho rozhodnutí odmítl, čímž umožnil, aby se pochod konal — nehledě na pět měsíců jednání, které nepřinesly žádný výsledek v klíčových záležitostech mezi státem a zástupci provedení pochodu.

Poslední kolo jednání probíhalo v pátek v noci. Demonstranti byli zastoupeni Robertem Bakiewiczem z organizace Radical Camp — antisemitské organizace, jejíž kořeny sahají do třicátých let k organizaci založené na principech italského fašismu.

Polské vedení nejen že ustoupilo z požadavku provedení pochodu za podmínky, že nebudou k vidění žádné podobné nápisy, ale nyní premiér i prezident souhlasili s tím, že se pochodu zúčastní.

Ke všemu ještě policisté Varšavy nyní stávkují a prohlásili, že nedokáží zajistit bezpečnost během této události.