Mluvčí Evropské služby pro vnější činnost EU odmítl mediální zprávy o nátlaku Číny v souvislosti se zveřejněním referátu EU, v němž se mimo jiné hovoří o úloze Pekingu při šíření dezinformací o koronaviru. (Foto: Wikipedia)

Agentura Reuters dříve uvedla s odkazem na zdroje v EU a vnitřní korespondenci, že Čína se snaží zabránit zveřejňování údajů v referátu EU o tom, že Peking údajně přispívá k šíření dezinformací o krizi kolem covidu-19. Přitom byl referát přesto zveřejněn, ale podle údajů agentury byla kritika na adresu Číny zmírněna.

„Neprováděli jsme žádné změny… Konečná verze je podmíněna spíše interními než vnějšími faktory,“ uvedl evropský zástupce na pondělní tiskové konferenci v Bruselu.

Vysvětlil, že existují referáty, které jsou připravovány pro vnitřní použití v EU, a jiné, které jsou určeny k uveřejnění. Podle zástupce EK jsou postupy pro přípravu těchto dokumentů odlišné.

Evropský zástupce zdůraznil, že EU nekomentovala úniky týkající se interních dokumentů ani kontakty diplomatickou cestou.

„Naše publikace jsou zcela nezávislé. Co se týče komunikace s našimi externími a interními partnery, nemohu se k tomu vyjádřit, jedná se o diplomatické výměny. O obsahu těchto kontaktů se obvykle nediskutuje veřejně,“ uvedl mluvčí Evropské služby pro vnější činnost EU.

Evropská služba pro vnější činnost EU pravidelně uveřejňuje zprávy, v nichž odkazuje na mediální materiály z různých zemí, které jsou podle jejího názoru úmyslnými dezinformacemi.

Jak dříve prohlásil oficiální mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Geng Shuang, Čína včas předala WHO a dalším zemím informace o epidemii.

Zdroj:  businessinsider.com