Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan prohlásil, že ruské protiletadlové raketové komlexy S-400 budou dodány v červenci. Uvádí to turecký televizní kanál NTV. (Foto: Wikimedia)

 „Neříkám, že Turecko koupí S-400. Říkám, že je Turecko již koupilo, je to uzavřená věc.  Budou dodány příští měsíc,“ řekl prezident.

Dodal, že Turecko nemá v úmyslu dostávat od někoho povolení k obraně země.

Erdoğan zdůraznil, že Turecko je ochotno spolupracovat se všemi dodavateli zbraní, a to i s USA, pokud budou ochotny splnit podmínky Ankary.

Připomněl, že Turecko předložilo své požadavky ke smlouvě o amerických raketových systémech Patriot, ale Washington je nedokázal splnit.

Turecký prezident vyjádřil naději na zahájení společné výroby S-400 s Ruskem v nejbližší budoucnosti. Připomněl, že taková možnost byla jedním z důvodů smlouvy s Moskvou.

Během rozhovoru o možném definitivním zákazu dodávek amerických stíhaček F-35 do Turecka v případě nákupu C-400 Erdoğan připomněl, že Turecko tato letadla nejen kupuje, ale také se podílelo na jejich vytváření. Ankara investovala do tohoto projektu 1,25 miliardy dolarů, zdůraznil. Podle jeho slov bude pokračovat v jednáních o této otázce s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem.

Předtím Andrew Winternitz, zástupce poradce amerického ministra obrany pro Evropu a NATO, označil nákup S-400 Tureckem za nepřijatelné riziko pro Spojené státy.

Dodávky S-400 Turecku

Jednání mezi Moskvou a Ankarou o nákupu S-400 byla zahájena již v roce 2016. V roce 2017 Rusko potvrdilo, že obě strany uzavřely dohodu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan tehdy oznámil, že záloha již byla zaplacena.

Spojené státy se však stále ještě snaží zabránit dodávkám S-400 do Turecka. Washington vyhrožuje sankcemi a opakovaně prohlásil, že hodlá zdržet nebo zcela zrušit prodej Turecku svých stíhaček F-35.

Ankara ale trvá na tom, že se plánů ohledně nákupu S-400 nezřekne. Uvádí se, že první dodávku systémů protivzdušné obrany má Turecko obdržet v červenci. Podle USA jsou však komplexy S-400 neslučitelné s normami NATO.

Zdroj:  aljazeera.com